Johan Wolfgang Goethe Utrpenie mladého Werthera

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)Johan Wolfgang Goethe Utrpenie mladého Werthera

Johan Wolfgang Goethe patril medzi najvýznamnejšie a najplodnejšie osobnosti nemeckého romantizmu. Predtým, ako sa dal na spisovateľskú dráhu študoval právo.

DOBA VZNIKU: Dielo vzniklo roku 1774, rok predtým, ako sa Goethe presťahoval do Weimaru.
ZARADENIE: Jedná sa o dielo z obdobia romantizmu. Kladie dôraz na city a vášne, nie na rozum a intelekt a ich vyjadrenie je dôležitejšie, ako formálna štruktúra.
VYDANIE: Vychádzala som z knihy Utrpenie mladého Werthera, ktorú vydalo vydavateľstvo Tatran v Bratislave, roku 1972.
PREKLAD: Dielo preložila Miroslava Bártová, básnický preklad zrealizoval Július Lenko.
TÉMA: Pocity mladého, láskou sklamaného muža a jeho smutný osud.
IDEA: Autor chcel vyjadriť svoje vlastné pocity. Zaľúbil sa totiž do snúbenice svojho priateľa a iný jeho priateľ spáchal samovraždu. Odkrýva ťažké duševné rozpoloženie človeka, ktorý miluje, no ktorého láska nemôže byť opätovaná.
ČAS A MIESTO DEJA: Dej sa odohráva na prelome 18. a 19. storočia v jednej z dediniek rozdrobeného Nemecka, neskôr sa presúva i do mesta no končí opäť v spomenutej dedine.
OBSAH:
Vzdelaný Werther uteká pred nežiaducou láskou slečny Leonory na vidiek, kde sa chce venovať študovaniu literatúry a maľovaniu. Idúc na miestny bál sa zoznámi s mladou pôvabnou Lotte, do ktorej sa bezhlavo zaľúbi napriek tomu, že vie, že je už dlhší čas zasnúbená. Ignorujúc tento fakt trávi čas, keď je jej snúbenec preč iba s ňou.
Lotte sa po smrti svojej matky stará o svojich súrodencov, ktorí si Werthera postupne obľúbia natoľko, že je pre ne takmer ako Lotte sama. Tieto šťastné chvíle však končia Albertovým návratom. Aj keď je k Wertherovým jasne viditeľným citom veľmi zhovievavý, ten prežíva neopísateľnú bolesť , je totiž nútený uvedomiť si, že Lotte mu nikdy nebude patriť. Napokon sa rozhodne odísť za ponúkanou prácou do iného mesta. Tam sa mu celkom darí a i keď nemôže na Lotte zabudnúť, spriatelí sa s istou mladou dámou. Po spoločenskej nepríjemnosti je však vylúčený z vyšších kruhov a je nútený všetko opustiť. Utiahne sa k priateľovi, kde sa venuje umeniu. Napokon sa však opäť vráti k Lotte i keď vie, že je už Albertovou manželkou. Zažíva nepredstaviteľné muky, no návštevy milovanej si nedokáže odoprieť.
Jeho duša sa postupne vyprázdňuje a stáva sa ľahostajným, najmä po odsúdení paholka, ktorého nedokázal obhájiť. Spoznal ho pred istým časom, keď sa mu paholok zdôveril, že sa zamiloval do svojej panej.

Jeho túžba po nej napokon vzrástla natoľko, že jej šiel vyznať svoju vášnivú lásku a tam, v jej izbe oboch prichytil brat panej. Paholok bol teda zo služby prepustený a svoju lásku navždy stratil. Tento zlom spôsobí, že Werther sa čoraz pevnejšie odhodláva svoj biedny život ukončiť a „vrhnúť sa do božej náruče“. Ešte naposledy ide navštíviť Lotte. Tá ho požiada, aby jej predniesol jedno obzvlášť smutné dielo, čo ho ešte viac rozľútostí a keď dorazí domov, požiada paholka, aby mu od Alberta požičal jeho pištole. Večer ešte číta poéziu a napokon svoj život ukončí s hrejivou myšlienkou, že zbrane držala v rukách jeho milovaná.
HLAVNÉ POSTAVY:
Werther je citlivý, vzdelaný, dobre vychovaný a .. nešťastne zaľúbený. I keď by veľmi chcel, svojej lásky k Lotte sa nedokáže vzdať. Takto sa dostáva do beznádejnej situácie, kedy jeho život stráca zmysel a tak si ho vezme. Okrem iného je šľachetný, istej dedinčanke prispieva, aby mohla vychovať svoje deti, ktoré si obľúbi a taktiež sa zastane obvineného paholka, ktorého nešťastie sa ho úprimne dotklo.
Lotte je dobré dievča, ktoré vychováva po smrti matky svojich malých súrodencov. Je čestná a Wertherova láska, ktorú nemôže opätovať, i keď jej Werther samotný ľahostajný vonkoncom nie je jej robí starosti, pretože dobre vidí, ako sa jej priateľ trápi. Navrhuje mu, aby si vybral spomedzi jej priateliek, no v hĺbke srdca cíti, že by jej to bolo nepríjemné. Svojmu manželovi Albertovi je však nadovšetko oddaná.
Albert je výnimočný muž. I keď o Wertherových citoch vie a taktiež tuší, aké sú city Lotte nie je proti jeho častým návštevám. Keď ich intenzita však neustále stúpa, začnú mu byť nepríjemné. Werthera však neberie ako soka, ale ako priateľa v nešťastí.
ŽÁNER: Jedná sa o akúsi formu denníka. Hlavná postava opisuje svoje pocity a z jej listov priateľovi sa dozvedáme aj dej tohto diela.
ČLENENIE: Dielo je písané formou listov, Werther ich píše svojmu priateľovi. V strede je však táto kompozícia prerušená a autor doplňuje isté fakty,m ktoré nie je možné z listov vyčítať. Tento doplnok je písaný v próze.
LITERÁRNA FORMA: Dielo je písané v próze, okrem citátov diel, ktoré Werther čítal, ktoré sú písané veršovane.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?