Jazyk a písmo

Kategorie: Gramatika (celkem: 177 referátů a seminárek)Jazyk a písmo

Jazyk je zložitý systém dorozumievacích prostriedkov. Každý jazyk má svoje zákonitosti aj vo výslovnosti. Vystihnúť výslovnosť jednotlivých hlások a zapísať ich našimi hláskami nie je preto jednoduché. V slovníkoch sa výslovnosť zapisuje medzinárodne dohodnutými písmenami.
Ľudia sa v minulosti dorozumievali najprv znakmi, alebo pomocou uzlového písma kipu. Bola to palica, na ktorú sa naviazali rôzne stuhy vyjadrujúce zlato, vojsko, zrno apod. Poznáme osem hlavných písem:
Klinové – Sumeri kreslili obrázky do mäkkej hliny zahrotenou trstinou. písali z hora dole, neskôr z ľava doprava. Hrot trstiny mal klinovitý tvar.
Hieroglify – boli vytvorené v 4. tisícročí pred Kristom. Bolo to písmo starých Egypťanov. Z hieroglifov sa vyvinulo hieratické písmo v 9. storočí pred naším letopočtom.
Fenické – Féničania vytvorili fénické písmo. Obsahovalo dvadsať dva písmen, ale len spoluhlások.
Grécke – alfabeta – pomenované podľa prvých dvoch písmen gréckej abecedy alfy a bety sa aj nazvala abeceda alfabeta. Vznikla v 9. a 8. storočí pred Kristom. Má 24 písmen a aj samohlásky, preto hovoríme, že gréci písmo vokalizovali.
Latinka, hlaholika a azbuka – latinka vznikla v 7. storočí. Dá sa povedať, že je to abeceda, ktorú používame dnes. Používa ju veľa európskych národov. naši predkovia po latinke mali prvý jazyk hlaholiku, ktorú zostavil Konštantín. Po smrti Konštantína na jeho počesť sa písmo nazvalo cyrilika. Z neho vznikla azbuka.

Chyby
Anonym, | 10. března 2008
V tomto článku si dovoľujem upozorniť na niekoľko gramatických chýb: napr. \"hieroglify\" sa majú písať \"hieroglyfy\", \"Féničania\" sú v skutočnosti \"Feničania\" a \"gréci\" sa píšu s veľkým začiatočným písmenom - \"Gréci\". Ďakujem.
sandorova, | 20. dubna 2008
no bilo to dos tobré na to abi to nepprekločilo všechny meze
nonooooooo
sandorova, | 20. dubna 2008
bolo to dost dobre ale mohlo toho bit viac omnoho viac....
, | 20. dubna 2008
ebolo to dobre bolo to hnusne
, http://2downloaddriver.com | 07. července 2014
Thanks for sharing your article. I really enjoyed it. I put a link to my site to here so other people can read it. My readers have about the same interets.
Hi there! I simply would like to give you a big thumbs up for your excellent info you have here on this post. I will be coming back to your web site for more soon.
It's been good to see your blog when I always look for such type of blogs. It’s great to discover the post here.
Great webpage buddy, I am going to notify this to all my friends and contacts as well.
raja
xender , http://www.xenderforpcapp.com | 15. března 2017
Nice post Thanks
This article has some vast and valuable information about this subject.
Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?