Horniny a minerály

Kategorie: Geografia (celkem: 1047 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 3495×

Příbuzná témataHorniny a minerály

Horniny a minerály sú základnými stavebnými prvkami zemskej kôry:tvoria vrchy,údolia,pohoria i roviny.Niektoré majú iba niekoľko miliónov rokov,iné sa utvorili pred 3,8 miliardami rokov v čase formovania Zeme.
Horniny majú rozličné vlastnosti,zloženie,štruktúrne znaky,farbu.Rozdeľujeme ich podľa spôsobu vzniku na tri skupiny.
Vyvreté horniny vznikajú zo žeravej tekutej magmy,pochádzajú teda zo zemského vnútra.Ak sa dostali na zemský povrch pri sopečnej erupcii,nazývajú sa výlevné (extruzívne) vyvreté horniny.
Hlbinné(intruzívne) horniny stuhli pod zemským povrchom,kde vytvorili rozsiahle telesá.Roztavená žeravá magma približovaním k povrchu zeme chladne,postupne sa vytvárajú kryštály a nakoniec tuhne,výsledkom je pevná hornina.
Usadené (sedimentárne)horniny vznikajú vo vrstvách z pevných úlomkov,ktoré sa ukladajú napr.na morskom dne.Tie sa počas miliónov rokov tlakom spevnenia do celistvej horniny.Niektoré z nich,napr. vápenec,pozostávajú z veľkej časti z rastlinných a živočíšnych zvyškov alebo chemických usadenín.Časté sú úlomkovité sedimenty,ktoré vznikli z drobných úlomkov rozrušených,rozpadnutých hornín,ktoré boli prenesené riekami do mora.
Premenené (metamorfované)horniny vznikajú pôsobením vysokého tlaku v rozsiahlych oblastiach pri horotvornej činnosti alebo tepelným spôsobom žeravej magmy pri kontakte s okolitými horninami.Teplota a tlak zmení pôvodnú horninu natoľko,že vzniká nová hornina.

dffdf
jhcd, fdbfd | 25. května 2010
fdgggggggggdfgfhhshhhbhvbvddreikjztghrekmnbvdewswaqzhbvfcderfvggt
Rupkotha is indeed a very good program. Unlike the boring serials, the program benefits some f the audience. The tips and advice provided during
A fascinating discussion is definitely worth comment. I do believe that you should write more on this subject, it may not be a taboo matter but generally people don't discuss these topics. To the next! Best wishes!!
Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?