Hepatitída - príznaky

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 2948×

Příbuzná témataHepatitída - príznaky

HBV spôsobuje jednu z najvážnejších foriem hepatitídy. Toto ochorenie je častejšie a oveľa ľahšie prenosné, ako infekcia spôsobená HIV. Na svete je HBV infikovaných viac ako 300 miliónov ľudí (podľa niektorých zdrojov dokonca podstatne viac), na Slovensku sa výskyt odhaduje na menej ako 1 % normálnej populácie. Asi u 10 % z infikovaných pacientov sa ochorenie rozvinie do tzv. chronickej formy, ktorá je charakterizovaná pretrvávaním známok infekcie dlhšie ako 6 mesiacov. Ak sa infekcia ponechá neliečená, stúpa riziko vzniku cirhózy pečene (tj. zjazvenia pečene) a karcinómu pečene.


Kto je nositelom rizika vyniku hepatitidy B?
Poznáme skupiny ľudí, u ktorých je riziko infekcie HBV väčšie, ako u normálnej populácie. Sú to najmä pacienti s hemofíliou, jedinci, ktorí užívajú drogy podávané do žíl alebo majú mnohých sexuálnych partnerov; tetované osoby, jedinci so zlyhanými obličkami na hemodialýze (tzv. umelá oblička); ľudia, ktorí v minulosti dostali transfúziu krvi nekontrolovanú na HBV, zdravotnícki pracovníci, a tí, ktorí sú sexuálnymi partnermi infikovaného pacienta, alebo s ním zdieľajú domácnosť. Asi u tretiny všetkých infikovaných pacientov sa zdroj infekcie nedá zistiť. Ake su priznaky hepatitidy B?
Väčšina pacientov s hepatitídou B neudáva žiadne symptómy. Niektorí, tak, ako bolo spomenuté pri hepatitíde A, môžu mať tzv. chrípkový syndróm, zažívacie ťažkosti, či tmavší moč, svetlejšiu stolicu, alebo teploty. jediným spoľahlivým spôsobom na zistenie infekcie HBV je však vyšetrenie krvi.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?