Funkcionalismus vo Fínsku

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. dubna 2015
  • Zobrazeno: 275×

Příbuzná témataFunkcionalismus vo Fínsku

Funkcionalizmus je architektonický štýl definovaný v roku 1927 švajčiarskym architektom Le Corbusierom. Jeho heslo znie „Form follows function” – forma nasleduje funkciu. Tento štýl sa zaraďuje medzi avantgardu. Väčšina architektov, ktorí sa venujú tomuto smeru pochádza zo severských krajín Európy.

Zaraďujeme ho do 20. až 50. rokov 20. storočia, no niektoré jeho postupy a princípy sa požívajú dodnes.

Medzi významných predstaviteľov funkcionalizmu patria napríklad: Adolf Loos, Alvar Aalto, Walter Gropius, Ludwig Mies van der Rohe, Le Corbusier, Hannes Meyer,...

Funkcionalizmus vznikol na základe názorov, myšlienok a prístupov, ktoré sa objavovali už v 19. storočí. Ovplyvnil aj československú architektúru, kde sa stal okrem iného tiež základom pre „novú národnú“ architektúru.

Viaže sa princípy odmietnutia histórie a umeleckej stránky architektúry, na sociálne úlohy, hygienu, konštrukciu, geometrické tvary, asymetria a pravdivosť. Formu mu určujú prevádzkové, ekonomické, sociálne, hygienické funkcie stavby. Budovy majú obvykle tvar vychádzajúci z kvádra. Použité farby a materiály na seba nadväzujú a nemal by sa vyvyšovať jeden materiál nad druhý. Všetko je podriadené funkcii, uplatňuje sa tu minimalizmus a zrušenie všetkého zbytočného. Architekti sa snažili o splnenie funkčných potrieb budovy, aby vynikla jej prirodzená architektonická krása.

Znaky funkcionalizmu.

- Plochá strecha

- Pásové okná

- Hladká fasáda jemnej farby

- Interiérové materiály: koženka, chróm, dymové sklo, lakované drevo, umelá hmota

- Geometrický, strohý nábytok

- Priestory sú vzdušné a ľahké

Na fukcionalizme boli založené aj pseudoumelecké smery, ako socialistický realizmus či rurálny funkcionalizmus a architektonická štylizácia v tretej ríši.

Zdroje:

Zdroj 1

Zdroj 1Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?