Božena Slančíková Timrava Ťapákovci

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)Božena Slančíková Timrava Ťapákovci

Téma: kritika zaostalosti rodiny Ťapákovcov, žijúca patriarchálnym životom.
Idea: riešenie konfliktov medzi dvoma odlišnými názormi na život vyznieva jednoznačne z prospech modernejšieho a kultúrnejšieho spôsobu života na slovenskej dedine.
Konflikt: spočíva v rozdielnych názoroch na život. Základný konflikt, vytvára napätie medzi Iľou-kráľovnou,snažiacou sa zmeniť zaostalosť a primitívny život Ťapákovcov, a Ančou-zmijou,starou dievkou túžiacou po láske, ktorú vlastné nešťastie robí drsnou, zádrapčivou.
Konflikty:
Anča so svetom jej trápenie a utrpenie, z čoho vyplýva jej povaha
Anča s Iľou konflikt medzi zaužívaným dedinským životom a pokrokom
Jazykové prostriedky: na charakteristiku postáv používa Timrava:
- prezývky, ktoré spravidla vystihujú základnú charakterovú črtu
- samosotné postavy, ktoré ju vyslovujú vlastným správaním ( jedinečné typy z novohradskej dediny psychologicky a sociálne diferencované).
Postavy:
Iľa - kráľovná, manželka Paľa
Paľo - najstarší syn st. Ťapáka, Iľin manžel
Anča - zmija, Paľova sestra, ktorá je mrzáčky
Mišo - najmladší syn st. Ťapáka
Jano Fuzákovie - bratanec Ťapákovcov
Mara - manželka Jana Fuzáka
Kata - slúžka u židov
Zuza - manželka Čakaja
Čakaj - ďalší súrodenec Ťapákovcov
Charakteristika hlavných postáv: autorka používa prezývky a ich vlastné konanie.
Anča - "zmija,kalika" je stará dievka, najstaršia zo žien u ťapákovcov. Je postihnutá na nohy a veľmi tým trpí. Je nespokojná a každému znepríjemňuje život, pretože sa cíti byť ukrivdená o radosť a lásku. Je to tragická postava, ktorá prežíva veľkú vnútornú drámu. Všetko čo robí na vonok má korene hlboko v jej vnútri. Jej charakter je poznačený protirečivosťou ( je citlivá a nežná, ale vnútorné nešťastie ju robí hašterivou, zádrapčivou), ale aj kontrastom ( túži po vlastnej rodine, ale zostáva jej len bôľ z radosti iných). Niekedy jej vonkajšie chovanie je odrazom toho, čo sa odohráva v jej vedomí, niekedy však práve svojim vonkajším konaním chce zakryť svoje skutočné myšlienky a city.
Iľa - "kráľovná" je pyšná, sebavedomá a nespokojná s Ťapákovcami. Je zo všetkých najinteligentnejšia a robí v dedine babicu ( symbolizuje pokrok). Je manželkou Paľa Ťapáka a Ťapákovci ju nenávidia, lebo narušuje ich odvekú lenivosť.
Paľo - "žartovník", má dobré srdce, ale nieje veľmi inteligentný.

DEJ:
Poviedka začína opisom jari a rozsiahlej rodiny Ťapákovcov, ktor bývajú 16-ti v jednej chyži. I je gazdiná, ktorá spravuje a diriguje celú rodinu.

Všetci súrodenci aj so ženami sa pokorne podriaďujú veleniu Iľi, okrem Anči mrzáčky. Tieto dve ústredné postavy sa nenávidia. Iľa je pracovitá a chce sa osamostatniť so svojím manželom Paľom, preto chce aby postavil nový dom. Celá rodina Ťapákovcov je pohodlná a lenivá, čo kontrastuje s Iľinou povahou. Dáva mu na výber buď postaví nový dom, alebo ho opustí. Početná rodina sa stretáva u stola pri večeri a rozhodujú, kto pôjde s ostatnými gazdami do Ardiela. Paľo odchádza spolu s ostatnými gazdami. Iľa je inteligentná, preto často navštevuje pani rechtorku, ktorá jej ponúkne prácu slúžky. Iľa túto prácu prijme. Pri práci si vyspevuje, čo Anču privádza do zúrivosti. Snaží sa poštvať Paľa voči Iľe. Pani učiteľka má syna Ďura, o ktorom si Anča navymýšľa že chodí s Iľou. Žiarlivý Paľo dá na výber Iľe, buď bude gazdinou doma, alebo u rechtorky. Anča tým nepriamo napomohla, že Paľo vystavil nový dom a tam sa stala gazdinou Iľa. Anča má však aj srdce plné lásky k Jankovi Fuzákovie, ktorý si zobral za manželku Maru, ktorú Anča z duše nenávidí.
Poviedka má šťastné ukončenie, všetci sú spokojní, až na Anču, ktorá je sklamaná svojím životm. Poviedka končí jej slovami Bodaj som nebola prišla na svet, bodaj nikdy nie......

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?