Besnota

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 26748×

Příbuzná témataBesnota

Besnota je prudko a skoro bez výnimky smrteľne prebiehajúce nákazlivé ochorenie všetkých teplokrvných zvierat, prenosné aj na človeka a prejavujúce sa príznakmi zápalu mozgu a miechy.
Pôvodcom je vírus besnoty, ktorý sa nachádza v CNS chorých zvierat a slinných žľazách.Veľkosť vírusu je asi 100-150 milimikrónov.Vírus sa najčastejšie prenáša slinami, v ktorých sa nachádza už aj 3-4 dni pred vypuknutím choroby.Vírus sa najčastejšie dostane do tela pri poranení,ale aj pri poslinení čerstvej rany,kde sa nervovými cestami rýchlo dostane do mozgu a tam sa rozmnoží.

ROZŠIROVANIE BESNOTY PRIAMYM STYKOM
1. pohryzením
2. poslinením

1. Najnebezpečnejšie sú poranenia na hlave a na prstoch rúk.Tie miesta,z ktorých sa vírus nervovou dráhou čo najskôr môže dostať do mozgu,kde sa najpriaznivejšie rozmnožuje. Čím je rana hlbšia,tým viac vírusu besnoty sa dostane do tela poraneného.
2. Besnota sa rozširuje aj poslinením čerstvých rán na obnaženom tele.Ochorenie môže vzniknúť aj streknutím nakazených slín na očnú,nosovú a ústnu sliznicu.

ROZŚIROVANIE BESNOTY NEPRIAMYM STYKOM

1. požieraním mäsa zvierat uhynutých na besnotu
2. vzdušnou cestou kvapôčkami slín
3. predmetmi znečistenými čerstvými slinami besných zvierat (šaty,srsť,perie...)

KLINICKÉ PRÍZNAKY,PRIEBEH A FORMY BESNOTY

Najčastejším zdrojom besnoty pre človeka je pes(najmä túlavý),hoci v poslednom čase sa do popredia dostáva líška(90%).

BESNOTA PSOV
- má tri formy:
a) zúrivú formu
b) tichú formu
c) atypickú formu

ZÚRIVÁ FORMA: sa podľa príznakov rozdeľuje na niekoľko štádií a to:
1. štádium zádumčivosti (melancholické)
2. štádium zúrivosti (excitačné)
3. štádium obŕn (paralytické)

1. ŠTÁDIUM ZÁDUMČIVOSTI- je to prvé štádium po uplynutí inkubačnej doby(3-6 týždňov).Pes sa stáva smutným,zádumčivým,ľakavým a nepokojným.Uchyľuje sa na tmavé miesta.Často bezdôvodne vyskočí a rozšteká sa,neustále si líha a potom opäť vstáva.Niekedy má zlú náladu a je nebezpečný.K svojmu pánovi je však ešte vždy dôverčivý a lichotí mu.Stráca hravosť.Spočiatku ešte žerie,ale ťažko hltá,lebo dostáva kŕče hltana.Býva veľmi smädný,lebo má horúčku.Začína sa u neho prejavovať "perverzná chuť".Líže a žerie nestráviteľné veci ako sú kamene,hnoj,drevo,perie,handry...Toto štádium trvá pol až 3 dni.

2.

ŠTÁDIUM ZÚRIVOSTI- Nespokojnosť a rozčúlenosť sa stupňujú až do zúrivosti.Pre ochrnutie hrtana sa hlas psa stáva chrapľavým.Pes je veľmi zúrivý a neobmedzene hryzie všetko živé i neživé čo mu príde do cesty.Pes si v zúrivosti často odhryzie aj časť vlastného tela(chvost,nohu,pohlavné orgány).V tomto štádiu je najnebezpečnejší pre ľudí i zvieratá.Ľudí dohryzie tým viac, čím viac sa bránia.V tomto štádiu už napáda aj svojho vlastného pána a jeho rodinu.Štádium zúrivosti trvá 3-4 dni.

3. ŠTÁDIUM OBŔN- Posledné štádium, kedy ochrnú čeľustné a jezykové svaly a sánka je ovisnutá.Jazyk visí z papule,je suchý a modrý.Z ústnej dutiny vyteká množstvo ťahavých slín.Postupne ochrnie celé telo.Nakoniec zviera za príznakov udusenia zahynie. Toto štádium trvá pol dňa až dva dni.

TICHÁ FORMA BESNOTY sa vyznačuje tým,že z prvého štádia zádumčivosti prechádza nákaza hneď do štádia obŕn.Táto forma je najčastejšia u domácich psov,ktoré síce boli ochranne očkované proti besnote,ale ešte sa u nich nevytvorila dostatočná imunita,alebo sa vyskytuje u psov po uplynutí určitej doby po očkovaní.

ATYPICKÁ FORMA BESNOTY neprebieha za uvedených príznakov.Obyčajne sa prejavuje poruchami tráviaceho aparátu.

Besnota postihuje aj iné zvieratá: líšky,vlky,mačky,jazvece a tchory - strata plachosti.

OCHORENIE BESNOTOU U ĽUDÍ
Nákaza sa na človeka prenesie najmä slinami besného zvieraťa.Z človeka na človeka sa nákaza neprenesie(výnimočne pri záchvatoch). Inkubačná doba, t.j. doba od poranenia až po vypuknutie prvých príznakov choroby, je u ľudí rôzna.Najkratšie inkubačné obdobie je 10-15 dní pri ranách na hlave a pri hlbokých poraneniach,ostatné poranenia majú trochu dlhšiu dobu (3 týždne,1-2 mesiace).
Je nesmierne dôležité,aby sa hneď po poranení zvieraťom aplikovala injekcia očkovacej látky,ktorá môže človeká uchrániť pred vypuknutím besnoty.Ak už besnota u človeka vypukne, neexistuje žiadna nádej na vyliečenie.

PRÍZNAKY BESNOTY U ĽUDÍ:

Klinici rozlišujú 3 štádiá ochorenia.
1.

štádium : prejavujú sa nejasné príznaky a to bolesti hlavy, nespavosť, zmena nálady, pocit strachu, bolestivosť v mieste poranenia, aj keď je rana už zahojená.Dostaví sa zvýšená teplota a nechuť do jedla a pitia.Tento stav trvá niekoľko dní.

2.štádium : označuje sa ako obdobie kŕčov,ktoré trvajú 2-3 sni.Nastávajú kŕče hltana,hrtana a dýchacieho svalstva.Tieto kŕče sa stále viac opakujú,pacient sa neodváži piť, dokonca aj pohľad na pohár vody, či zvuk tečúcej vody, hlasnejšia reč, to všetko mu spôsobuje obrovské utrpenie.Dostavujú sa záchvaty zúrivosti,v ktorých chorý zo seba trhá kusy oblečenia,napáda ľudí,škriabe a kuše.Pretože pacient nemôže sliny preglgať,vytekajú mu z úst.Je v delíriu a má zvýšenú teplotu 39-40 stupňov.Občas má aj jasné vedomie,pričom si uvedomuje hrôzu svojho postavenia a duševne veľmi trpí.
Väčšina pacientov umiera na vyčerpanosť vo vysokej horúčke pri jednom z veľkých záchvatov dusenia po 1-3 dňoch utrpenia.

V ojedinelých prípadoch možno pozorovať aj tretie štádium - obrny. Toto štádium trvá len niekoľko hodín a pacient je pri plnom vedomí.Vymiznú kŕče hltana i hrtana a pacient môže zasa pregĺgať a napiť sa aj vody.Ale potom sa stáva nehybným,obrny čoraz viac postihujú všetky svaly a aj orgány. Smrť nastáva ochrnutím dýchacieho centra väčšinou na šiesty deň od vypuknutia choroby.

U žien a detí sa často vyskytuje tichá(nezúrivá)forma besnoty.

Vypuknutá besnota je u človeka beznádejná,lebo vírus besnoty veľmi silne poškodzuje ústredné nervstvo. Vtedy už nepomáhajú nijaké lieky ani séra. Na zmiernenie obrovských fyzických a morálnych útrap sa používajú silné narkotiká (morfium) a podkožne barbituráty.

Klinicky sa pri uvedených prí uvedených príznakoch musí odlíšiť t e t a n u s, d e l i r i u m t r em e n s alkoholikov, h y s t é r i a a n e u r ó z a.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?