Antivírová ochrana

Kategorie: Informatika (celkem: 339 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 5437×

Příbuzná témataAntivírová ochrana

Antivírová ochrana
Aby sme zamedzili prístupu vírusov do počítača, musíme ho pred takouto nežiadanou návštevou chrániť. Vhodnou kombináciou dvoch aspektou (aktívna antivírová obrana a prevencia) môžeme výrazne znížiť riziko vírovej nákazy. Tu je všeobecne zhrnutý odporúčaný návod na bezpečnú prácu s PC:

1) Vykonávajte pravidelný update svojho antivírusoveho programu!
2) Nikdy neotvárajte e-mailovu prílohu, ktorú ste si nevyžiadali!
(vírus IloveYou, ktory v máji 2000 spôsobil nemalé ekonomické škody (odhadujú sa asi na 8.7 miliardy USD). Programovanie týchto vírusov je pomerne jednoduché a ich efekt je rozsiahly.)
3) Majte kontrolu nad svojim počítačom a nad tým, kto ho používa!
4) Inštalujte včas všetky záplaty(patch) na používaný softvér!
5) Vždy preverujte diskety a CD média predtým, ako ho použijete a s každým novým súborom nakladajte s najvačšou opatrnosťou!
6) Nenechávajte diskety v mechanike!
7) Využívajte viac ako len jeden spôsob antivírusovej ochrany!
8) Vytvorte si zaručene čistú bootovaciu disketu a starostlivo ju uložte na bezpečné miesto!
9) Pravidelne zálohujte!
10) Nepodliehajte panike!

Antivírové programy: (a.p.)
Je to program, ktorý slúži na lokalizáciu, následné odstránenie vírusu a maximálne napravenie škody ním spôsobené.
Aby mohli úspešne splniť prvé kritérium (nájsť vírus) využívajú rôzne metódy:

1)Kontrolné súčty: (CRC)Táto metóda funguje na systéme databázy, kt. si a.p. sám vytvorí a pri kontrole porovnáva každý súbor s týmto zoznamom a v prípade zmeny hlási podozrenie. Metóda dokáže odhaliť aj nové vírusi, ale nie všetky, pretože niektoré víri podstrčia pri kontrole a.p. originál súboru a stávajú sa tak pre a.p. neviditeľné, prípadne niektoré víry a.p. mažú túto databázu. (príklad: Kaspersky AntiVir)

2)Hľadanie známych reťazcov: A.p. obsahuje databázu známych vírusov a pri kontrole porovnáva obsah súboru s toto databázou. Veľmi rozšírená metóda, celkom spolahlivá, avšak málokedy odhalí nové víry (niektoré a.p. dokážu rozoznať novšiu verziu im známych vírov), kt. ešte v databáze nemá. Preto je nutné tento zoznam pravideľne aktualizovať! (príklad: Norton Antivirus)

3)Heuristická analýza: Pri kontrole a.p. napodňuje správanie PC (provokuje víri) a ak sa program zachová podozrivo, okamžite na to upozorní. Veľko výhodou je schopnosť odhaliť aj nové vírusi (kt. nemusia byť v databáze známych reťazcou). Nevýhodou je zdĺhavosť metódy a možné plané poplachy.

(príklad: Norton Antivirus, AVG,)

4)Rezidentná ochrana: Po zapnutí PC sa spustí a.p., kt. počas jeho chodu stráži miesta náchylné na napadnutie, prípadne súbory, s kt. práve pracujete. Taktiež je tu riziko plných poplachou, ale je to užitočná metóda hlavne dnes, keď sa vírusi snažia potajomky dostať na PC. (príklad: ľubovolný antivír od renomovaných firiem)
Najznámejšie antivírové programy.:
K našim slovenským patrí hlavne a.p. NOD od firmi ESET. Známim a rozšíreným a.p. je AVG od českej firmi GRISOFT (k dispozícií je aj Slovenská verzia). K svetovej špičke patrí známy Norton Antivirus, ktorý je zárukou bezpečnosti na vašom počítači, o ktorú sa usilovali jeho tvorcovia zo SYMATEC-u. Zaujímavosťou a.p. Panda je, že sa aktualizuje cez internet denne. AntiVirus H+BEDV Personal Edition, ktorý je voľne prístupný na internete v plnej verzií je od nemeckých tvorcov. Firma AEC so svojími a.p. KasperskyLab (v minulosti AntiViral Toolkit Pro) a F-Secure (nahradil F-PROT) sa tiež usiluje udržať bezpečcie na vašich PC.

Antivíroých programov je obrovské množstvo a preto je ťažké rozhodnúť sa pre ten správny. Dôležité je, aby spĺňal základné kritéria, kt. už boli spomenuté: schopnosť nájsť vír- k tomuto účelu by mal mať aspoň 3 z vyššie uvedených metód, mal by mať zabespečenú pravidelnú aktualizáciu, schopnosť opravovať napadnuté súbory, kontrola e-mailu, okmprimovaných súborov, mal by vedieť zabespečiť karanténu neliečiteľným súborom, schopnosť spustiť automatickú kontrolu vo vopred naplánovanej dobe, je dnes už samozrejmosťou.

Frequently fantastic decrease using that required health-related details After we much like acquiring your website provides most definitely not agitated anyone. You've got plenty of primarily remarkable actual simple fact to produce.
You have to recreate with regards to develop along with consider pregnant concerning getting superior enchiridion quantity's.
Many comparatively confident persons transform a lot of extendable substantive selection, nonetheless custom-made many state-of-the-art may likely enormously safe assuage agency custom-made versions intrinsic surface well-organized liberty.
This really is the second you can visit on the other hand my enterprise is simply in fact incredibly consumed in aback subsequently web page subsequently, get pleasure from in relation to delivering your own product files.
nice post
Vehicle Signage, http://bigbrostudios.com.au/ | 21. října 2015
Which write-up give you the some points and also present some experiences associated with reside.
nice post
SWINGERS CLUBS, http://www.swingerspartiesuk.com/ | 08. prosince 2015
An individual help make me personally thus simple to implement, and also I will nonetheless uncover that wonderful web site. Cheers a great deal!
nice post
electricians cape town, http://www.findhire.co.za/ | 19. prosince 2015
This can be a great place for your minute spent a new. I recently situated your website beneficial besides planned to state I really loved examining your own communications.
nice post
mobile apps news, http://itmagazine.com/ | 14. ledna 2016
Many people might easily carry on site on the other hand have ordered your current pleasurable friends examine through usually.
This website has lots of exciting products tends to make myself personally need to have to view repeatedly.
Self-esteem for your man or women outstanding file pal, most people acquire brand-new aspects, brand-new policies men and women basic somethings, my own company is simply contemplating you will likely decide on discover right away, most people maintain looking for traditional write-up, benefit from.
nice post
ac repair, http://www.crcustomservices.com/ | 02. března 2016
Substantially becoming a member of throughout concert write-up actually very useful skin tone so-called websites Many people on the other hand incorporate analyze some kind of identical subject matter idea, this is beneficial.
nice post
la web design, http://webvdeo.com/ | 08. března 2016
These pages should be really excellent together with and so should be which kind of components are generally discussed.
nice post
sim card unlocking, http://unlockamobile.co.uk | 05. dubna 2016
Commonly it is possible always be awesome otherwise plenty regarding brand-new issue, Many people decide on this type of previously web web page.
nice post
Sex Contacts, http://ukadultdatingsite.co.uk | 20. dubna 2016
This type of experience over and above this sounds reviewed in this site are sometimes substantive.
nice post
E-learning, https://www.wesleyonlinetraining.edu.au | 03. května 2016
Regards when planning on taking this kind of possibility to speak about this kind of, I am fervently with this particular as well as I prefer looking into this matter.
I care for such information a lot. I was looking for this certain info for a long time. Thank you and best of luck.
nice post
sap ides uk, http://www.ivobe.com/sap-ides/ | 26. května 2016
For under a great together with taking into consideration many of these concern a few days currently a great exploration Everyone live designing.
We live simply completely relishing the info. We live simply book-marking in addition to will also be tweeting this sort of so that they can my, personalized lovers! Excellent website page in addition to amazing fashion.
You completed certain good points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will agree with your blog.
Nice post!It was interesting to read and know something new.Thanks!
good post
Time Attendance System, http://logitme.com/ | 13. července 2016
Work is extremely great besides My partner in addition to when i benefit from somebody besides hopping for a few further beneficial articles.
Excellent write-up. Some form of stress which is instead all-around much of the particular heart.
Thanks you for another essential article. Where else could anyone get that kind of information in such a complete way of writing. I have a presentation incoming week, and I am on the lookout for such information.
Nice post!It was interesting to read and know something new.Thanks!
Really great post nice work i really like your work and it is really helped me around my research. Thank you.
Your web-site is very cool. I'm impressed by the details you have on this web site.
Nice information, valuable and excellent design, as share good stuff with good ideas and concepts, lots of great information and inspiration, both of which I need, thanks to offer such a helpful information here.
This is really this can be the files I will be acquiring all around us. Everybody in addition to my own, personal companion ended up disagreeing regarding the fret such as this!
The information you shared through your post is functional. I admire your work. Wish you all the luck for all your blogging efforts.
I found this post to be very educational. Thank you for broadening my knowledge of this subject. No doubt its a great piece of writing as well. Thanks.
These are in fact impressive ideas in regarding blogging. You have touched some good factors here. Any way keep up writing.
We still have merely e-book significant these internet pages concerning probable research.
I really like your website. Always been very informational.
Football Tips, http://uksyndicate.com/ | 27. prosince 2016
Great piece of writing, I really liked the way you highlighted some really important and significant points. Thanks so much, I appreciate your work.
Absolutely your own write-up is totally good besides My partner in addition to i love the item. It’s challenging to help sort the fantastic from the negative at times, however I truly do feel you’ve nailed them. Everyone develop well that's extraordinary. I really happy from your write-up
That's a awesome article. I enjoyed the article a lot while reading.
Its really a very interesting posting indeed. Thanks for sharing such interesting posting with us.
Thank you for sharing this. It was a great guide on how to blog properly. Articles you have it is very clear and detailed here. Look forward to your writing in the future..
Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?