Antioxidanty

Kategorie: Chémia (celkem: 329 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 14143×

Příbuzná témataAntioxidanty

Oxidanty sú vedľajšie produkty ľudského metabolizmu, ktoré poškodzujú bielkoviny buniek. Sú to voľné kyslíkové radikály, ktoré v bunke nepriaznivým spôsobom ovplyvňujú cukry a tuky. Voľný radikál je elektricky nabitý atóm alebo jednoduchá molekula, ktorá obsahuje jeden alebo viac voľných (tzv. nespárených) elektrónov. V prítomnosti kyslíka sa na miesto nespáreného elektrónu okamžite naviaže molekula kyslíka a vzniká peroxylový radikál, ktorý sa snaží získať z inej zlúčeniny chýbajúci elektrón, čím vytvára iný voľný radikál. Táto reťazová reakcia je prerušená buď väzbou dvoch radikálov alebo reakciou s antioxidantom. Najznámejší vznik voľných radikálov prebieha v dýchacom reťazci, kde oxidáciou vzdušným kyslíkom vzniká energia a ako vedľajšie produkty voľné radikály: superoxid -O2´ a voľný hydroxylový radikál -O´. Tieto metabolické produkty voľných radikálov sú označované ako ROS (reactive oxygen species). K ROS látkam patrí napr. peroxid vodíka, singletový kyslík, kyselina chlorná a iné. Peroxid vodíka je v organizme zneškodňovaný hlavne glutathionperoxidázou (GSHPx), menej katalázou (CAT). Avšak pri nedostatku týchto enzýmov a v prítomnosti kovov ako Fe, Ni, Co, Cd, Cu vznikajú z peroxidu vodíka dva voľne hydroxylové radikály, ktoré s ďalším elektrónom vytvoria molekulu vody (Fentonova reakcia).
Antioxidanty sú látky schopné dezaktivovať nabitú časticu voľného radikálu a tak ju zlikvidovať skôr, než vyvolá ďalšiu reťazovú deštrukciu. Ideálne by bolo, keby boli antioxidanty a voľné radikály stále v rovnováhe. Avšak k tomuto ideálu sa náš organizmus približuje len asi na 90 - 98%. Narušenie tejto rovnováhy sa nazýva oxidačný stres. Likvidácia voľných radikálov trvá až 20 hodín. Zatiaľ napádajú tuky (lipidy) v bunkových membránach, narušujú bielkoviny a DNA. Tento degeneratívny proces sa nazýva peroxidácia tuku a je súčasťou mechanizmov takých chorôb ako arterioskleróza, rakovina, oslabenie imunitnej schopnosti, mnohé kardiovaskulárne, cerebrovaskulárne ochorenia, zvýšenie hladiny cholesterolu a ďalšie degeneratívne choroby ako napríklad Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba (demencia) a pod.. Vyššia hladina voľných radikálov tiež úzko súvisí s rýchlosťou procesov starnutia. Proti deštrukčnej aktivite voľných radikálov používa organizmus “vlastné zdroje”, ale tiež látky, ktoré sa do tela dostanú spolu so stravou. Vlastný obranný systém organizmu zastupujú enzýmy bielkovinovej povahy napr.

superoxiddismutáza (eliminujúca superoxidový radikál za vzniku peroxidu vodíka, ktorý nie je voľným radikálom, ale nie je menej škodlivým a preniká cez bunkové membrány a má dlhší polčas rozpadu ako voľné radikály), koenzým Q (ubichinon, ktorý je dôležitý v dýchacom reťazci a pri metabolizme tukov), melatonín, nikotinamid a ďalšie. Počet týchto enzýmov a ich koncentrácia v organizme je konštantná. Čo však môžeme ovplyvniť a regulovať, je prívod antioxidantov stravou. Najznámejším antioxidantom je vitamín C. Okrem antioxidačného pôsobenia podporuje tvorbu kolagénu (dôležitý pre spojivové tkanivo), tvorbu niektorých hormónov, vstrebávanie železa, podporuje metabolizmus bielkovín a bráni deštrukcii vitamínu E. Najdôležitejším antioxidantom je však vitamín E, ktorý je súčasťou bunkových stien. Tieto chráni pred peroxidáciou tukov a tak stabilizuje ich priechodnosť. Beta-karotén (provitamín A), z ktorého v pečeni vznikajú dve molekuly vitamínu A, je známy ako hasič tzv. singletového kyslíka. Táto radikálová forma kyslíka sa do organizmu dostáva z vonkajšieho prostredia (napr. cigaretový dym), ale tiež vzniká práve pri peroxidačných reakciách. Obdobné vlastnosti ako beta-karotén má L-karnosín. Antioxidačné účinky majú aj flavonoidy, ktoré obsahuje napríklad červené víno. Sú to: resveratrol, quercetin, katechin, epikatechin, rutin, glukozid quercetinu, kyselina galová, cyanidin a myricetin. Červené víno obsahuje asi sto alebo i viac flavonoidov, ale nie všetky sú antioxidantmi. Flavonoidy sú látky, ktoré dodávajú vínu jeho vôňu a celkový charakter. Červené víno obsahuje veľa fenolických látok (aromatických alkoholových zlúčenín), kam patia aj flavonoidy. Prečo je v červenom víne viac flavonoidov ako v bielom víne? Flavonoidy obsahujú šupky hrozna. Rozdiel je teda vo výrobe. Pri výrobe bieleho vína sa šupka odstráni z hrozna už na začiatku procesu, zatiaľ čo pri výrobe červeného zostávajú v kvasiacej šťave i šupky - dodávajú farvu a alkohol vyluhuje flavonoidy, ktoré potom dávajú vínu jeho charakteristickú chuť. Resveratrol je látka, ktorá sa zaraďuje do skupiny flavonoidov. Je to prírodný antifungicid (obmedzuje vznik plesní) a účinný antioxidant. Chráni naše cievy pred tukovými usadeninami. V Číne a Japonsku je už po stáročia známy v ľudovom liečiteľstve pod názvom kojo-kon. Resveratrol preukazateľne inhibuje LDL cholesterol a prudko zvyšuje podiel toho potrebného, HDL. Tým nás chráni pred srdcovo - cievnymi chorobami. Najviac je zastúpený v červenom víne z Bordeaux a Burgundska, ale obsahuje ho aj víno z iných oblastí. Napr. známkové biele víno Dan Ermite zo Znovínu Znojmo obsahuje podľa vinety ešte viac resveratrolu ako červené francúzske vína. Väčšia produkcia resveratrolu v rastlinách je spôsobená ich bojom proti zvýšenému výskytu plesní vo vlhších oblastiach.

Čo sa týka výskytu resveratrolu vo víne a jeho množstva v ňom, pôsobí tu ešte jeden faktor (ľudský). Všeobecne platí (i pre ostatné flavonoidy zastúpené vo víne), že viac ho je v nefiltrovaných vínach. To znamená, že ho nájdeme viac u drobných vinárov, ktorí spracuvávajú víno tradičnými spôsobmi, ako u veľkovýrobcov, ktorí víno filtrujú kvôli jeho čistote a aby sa vyhli rôznym usadeninám, ktoré nepôsobia dobre na kupujúcich. Quercetin má dvojaký účinok - jednak v boji s arteriosklerózou a jednak v boji s rakovinou. Rovnako ako resveratrol pôsobí proti usadzovaniu tukov v cievach, okrem toho je silným antioxidantom. Quercetin nenájdeme iba vo víne. Najviac je zastúpený v cibuľovitých rastlinách (hlavne cibuli, cesnaku, póre). Je však hydrofóbny, čo znamená, že neznáša prítomnosť vody. Je teda možné, že ho telo prijíma lepšie rozpustený v alkohole z vína než v prirodzenej forme. Na rozdiel od resveratrolu, ktorému sa darí v chladných a vlhkých viniciach a je závislý na odrode révy, je množstvo quercetinu určovane len intenzitou slnečného žiarenia. Čím viac priameho slnečného svetla, tým viac quercetinu v plodoch. Katechin je prítomný v ďaleko väčšej miere než ostatné užitočné fenolické látky. Má silné antioxidačné účinky, ale nie je schopný bojovať proti ukladaniu tuku. To isté platí pre epikatechin. Flavonoidy vo víne pravdepodobne spôsobujú "francúzsky paradox", že i keď Francúzi majú kuchyňu bohatú na tuky, trpia v Európe najmenej na kardiovaskulárne choroby. A nie je to spôsobené len konzumáciou rýb.
Antioxidanty sú najúčinnejšie v prirodzenej forme. Vitamín C - ovocie, špenát, žerucha, pažítka.
Betakarotén - mrkva, tekvica, špenát, šalát, melón, marhule, sušené slivky.
Vitamín E - mandle, lieskové orechy, obilné klíčky.
Flavonoidy - cibuľa, jablká, čučoriedky, hrozno, čierne ríbezle, tanín z červeného vína, zelený čaj, šalát, pohánka.

This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I've shared your site in my social networks! Language Of desire..
I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success in your business.
Aristoteles je najväčším systematikom v európskych duchovných dejinách je tiež najvýznamnejší filozof a prírodovedec západného sveta, celkom iste je to však osobnosť s najširším a najďalej siahajúcim vplyvom.
This is a good content having well-scripted, appealing written content that may be brimming with initial and wise sights.
I just wish to give an enormous thumbs up for the nice info you’ve got right here on this post. I will probably be coming back to your weblog for more soon what to text your ex girlfriend to get her back.
That's all i can say..useful information shared... i am very happy to read this article.. thanks for giving us nice info. fantastic walk-through. i appreciate this post
This must be a universal name and I suggest the American kids to name after their grandparents, who will usually be an international name like Paul, Debbie etc
I am always searching online for articles that can help me. There is obviously a lot to know about this.
cccam server, http://www.cccam.tv/ | 19. října 2015
This must be a universal name and I suggest the American kids to name after their grandparents,
Health and Family Welfare Minister AFM Ruhal Haque accompanied the Prime Minister during her visit to the hospital.
Health and Family Welfare Minister AFM Ruhal Haque accompanied the Prime Minister during her visit to the hospital.
Apple store or other retail outlet to make sure you have it in time for Christmas.
Adam Short, http://adamshort.org | 04. listopadu 2015
Really amazing blog, I’d love to discover some extra information.
imti
Build My List 2, http://www.buildmylist20.net/ | 06. listopadu 2015
Wonderful post. I am searching awesome news and idea. What I have found from your site, it is actually highly content.
You guys present there are performing an excellent job.
This unique excellent write-up shows the great comprehending you have using this style.
cccam server, http://www.cccam.tv/ | 01. prosince 2015
Lyrický hrdina je väzeň, povstalec uväznený na hrade Chillon (vedľa Genevského jazera). Keď je tento väzeň po mnohých rokoch prepustený, nevie si zvyknúť na slobodu a cnie sa mu za väzením...
Prometeus ukradol bohom oheň a dal ho ľuďom, bol bohmi potrestaný, priviazaný ku skale a sup mu každý den...
básnik tu načrtáva obraz lyrického hrdinu rozčarovaného mestskou spoločnosťou, kt. odchádza z mesta od tejto spoločnosti, aby bojoval za ideály slobody a spravodlivosti....
cccam server, http://www.sat-gold.com/ | 06. prosince 2015
Seville recently launched a public bike program with 1,500 bikes parked at 150 stations across the city....
Simbio creează dependenţă şi mereu mă întorc cu plăcere, cu încredere în calitatea ingredientelor folosite şi, mai ales, cu o poftă greu de stăpânit.
Thanks intended for another crucial document. In which additional could possibly anybody receive that almost information common detailed strategy of posting.
Aristoteles je najväčším systematikom v európskych duchovných dejinách je tiež najvýznamnejší filozof a prírodovedec západného sveta
enormous thumbs up for the nice info you’ve got right here on this post. I will probably be coming back to your weblog for more soon what to text your ex girlfriend to get her back. buy 50 instagram followers http://socialgrand.com/buy-instagram-followers/
I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.
mereu mă întorc cu plăcere, cu încredere în calitatea ingredientelor folosite şi, mai ales, cu o poftă greu de stăpânit.
I really appreciate this wonderful post that you have provided for us. I assure this would be beneficial for most of the people.
why are there 2 batmans? is one of them dic...
posting such a great article! I found your website perfect for my needs. It contains wonderful and helpful posts. how to buy likes http://socialgrand.com/buy-instagram-likes/
I really appreciate this wonderful post that you have provided for us. I assure this would be beneficial for most of the people
This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I love seeing websites that understand the value of providing...
I found this blog. Thank you for sharing with us,I too always learn something new from your post...
I'm just working on a new site and with only a few small modifications it interacts great with a jquery progressbar.
Health and Family Welfare Minister AFM Ruhal Haque accompanied the Prime Minister during her visit to the hospital.
I’m definitely going to look into it. Really very useful tips are provided here
I wish more authors of this type of content would take the time you did to research and write so well. I am very impressed with your vision and insight.
Health and Family Welfare Minister AFM Ruhal Haque accompanied the Prime Minister during her visit to the hospital.
I enjoyed reading this post.Can you play more games at :Hola Launcher delivers a smooth, beautiful.
Wonderful post. I am searching awesome news and idea. What I have found from your site, it is actually highly content.
Lyrický hrdina je väzeň, povstalec uväznený na hrade Chillon (vedľa Genevského jazera). Keď je tento väzeň po mnohých rokoch prepustený, nevie si zvyknúť na slobodu a cnie sa mu za väzením...
I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts.
Thanks intended for another crucial document. In which additional could possibly anybody receive that almost information common detailed strategy of posting.
This must be a universal name and I suggest the American kids to name after their grandparents,
nice
geometry dash, http://geometrydash.co/ | 11. ledna 2016
Nice to be visiting your blog again, it has been months for me. Well this article that i've been waited for so long. I need this article to complete my assignment in the college, and it has same topic with your article. Thanks, great share.
great
happy wheels, http://happywheels10.com | 11. ledna 2016
Great info! I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don’t know what to say except that I have.
fun
happy wheels 2, http://happywheels2.co/ | 11. ledna 2016
I will make sure to bookmark it and come back to learn extra of your helpful info. Thank you for the post. I will definitely comeback
sniper games, http://snipergamesaz.com | 11. ledna 2016
I read your post and I found it amazing! thank!
hulk, http://hulk-games.com | 11. ledna 2016
Thanks for the best blog. it was very useful for me.keep sharing such ideas in the future as well. Thanks for giving me the useful information. I think I need it!
Thanks for sharing this great Information! That is very interesting smile I love reading and I am always searching for informative information like this! You are bookmarked!
Great Article it its really informative and innovative keep us posted with new updates. its was really valuable. thanks a lot...
This must be a universal name and I suggest the American kids to name after their grandparents,
I must say we should have an online discussion on this. Writing only comments will close the discussion straight away! And will restrict the benefits from this information.
I discovered your this post while hunting down data about site related examination ...
Very well written and explained. Enjoyed reading - Please visit for More information about - Movers and Packers in Pune @ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-pune/ Movers and Packers in Hyderabad @ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-hyderabad/ Movers and Packers in Bangalore @ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-bangalore/
I love this post. Keep on posting more like this. Movers and Packers in Gurgaon @ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-gurgaon/ Movers and Packers in Mumbai @ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-mumbai/ Movers and Packers in Delhi @ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-delhi/
How do you make this kind of article, this was not just detailed it is also resourceful. Movers and Packers in Noida @ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-noida/ Movers and Packers in Chennai @ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-chennai/ Movers and Packers in Thane @ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-thane/ Movers and Packers in Navi Mumbai @ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-navimumbai/ Movers and Packers in Faridabad @ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-faridabad/ Movers and Packers in Ghaziabad @ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-ghaziabad/
Thanks intended for another crucial document. In which additional could possibly anybody receive that almost information common detailed strategy of posting.
Yes, great US Military force. Also, in his post you have given a chance to listen about US Military. I really appreciate your work. Thanks for sharing it...
I just got to this amazing site not long ago. I was actually captured with the piece of resources you have got here. Big thumbs up for making such wonderful blog page!
That's all i can say..useful information shared... i am very happy to read this article.. thanks for giving us nice info. fantastic walk-through. i appreciate this post
Nice to be visiting your blog again, it has been months for me. Well this article that i've been waited for so long. I need this article to complete my assignment
ismailkhan1
produse apicole online, http://www.mieresibiu.ro | 24. ledna 2016
Your blog is extremely brilliant especially the quality content is really appreciable.
This is my first time i visit here. I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion.
It's contains very useful data which i need and i want to see more quality posts in this blog so please update your blog. Thanks for sharing.
Prometeus ukradol bohom oheň a dal ho ľuďom, bol bohmi potrestaný, priviazaný ku skale a sup mu každý den...
It’s amazing in support of me to truly have a blog site, which will be valuable meant for my knowledge. Thanks admin.
I really appreciate this wonderful post that you have provided for us. I assure this would be beneficial for most of the people
Nice to be visiting your blog once more, it continues to be months for me. Nicely this pos
Great Article it its really informative and innovative keep us posted with new updates. its was really valuable. thanks a lot...
I don't know what to say except that I have enjoyed reading. Nice blog.
This is a good content having well-scripted, appealing written content that may be brimming with initial and wise sights.
Health and Family Welfare Minister AFM Ruhal Haque accompanied the Prime Minister during her visit to the hospital.
Biomat also produces microplates and other articles for immunoassays, drug discovery and research applications.
Its as if you had a great grasp on the subject matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from more than one angle...
matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from more than one angle....
This must be a universal name and I suggest the American kids to name after their grandparents,
It’s hard to find the good from the bad sometimes, but I think you’ve nailed it! would you mind updating your blog with more information...
asharSeo
55 print, http://www.55printing.com | 27. února 2016
Great post i must say and thanks for the information. Education is definitely a sticky subject. However, is still among the leading topics of our time. I appreciate your post and look forward to more.
AsharSeo
miami to key west shuttle, | 27. února 2016
I found that site very usefully and this survey is very curious, I 've never seen a blog that demand a survey for this actions, very curious.
All the contents you mentioned in post is too good and can be very useful. I will keep it in mind, thanks for sharing the information keep updating, looking forward for more posts.Thanks..
AsharSeo
55 print, http://www.55printing.com | 03. března 2016
Great post i must say and thanks for the information. Education is definitely a sticky subject. However, is still among the leading topics of our time. I appreciate your post and look forward to more
In the darkest times, there are people who have come together to kindle light and hope. As Paul points out, change isn't an underground movement any more This is our time to shine
itmi
see here, http://homeq.co.uk/user/bisaiah39 | 31. března 2016
I really like the CMS of Drupal because most of the free plugin system and which is very easy to handle.
Your blog provided us with valuable information to work with. Each & every tips of your post are awesome. Thanks a lot for sharing. Keep blogging
That’s really amazing and extraordinary blogs & can help those who get issues in searching this type of information.
Your blog provided us with valuable information to work with. Each & every tips of your post are awesome. Thanks a lot for sharing. Keep blogging
was very pleased to find this site.I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you post
want you to thank for your time of this wonderful read!!! I definately enjoy every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff of your blog a must read blog
want you to thank for your time of this wonderful read!!! I definately enjoy every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff of your blog a must read blog
I was searching for decisive information on this topic. The information you have provided in the blog is really important
Great post I would like to thank you for the efforts you have made in writing this interesting and knowledgeable article
clash pros, http://clashpros.com | 24. dubna 2016
Great post I would like to thank you for the efforts you have made in writing this interesting and knowledgeable article
Re: clash of clans hack
hopefever, http://clashofclanshack.nebof.com | 19. května 2016
Clash Of Clans GEMS,Gold,Elixir Hack Free http://clashofclanshack.nebof.com
Re: clash of clans hack
hopefever, http://clashofclanshack.nebof.com | 20. května 2016
Clash Of Clans Hack Free GEMS,Elixir,Gold Cheats http://clashofclanshack.nebof.com/
I was very pleased to find this site.I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you pos
Therefore the choice of content to the entertainment heart can produce a huge difference for the atmosphere from the place. They can come as wood, alloy, plastic as well as from your whole host regarding other materials
clash of clans hack
clash of clans hack, | 02. května 2016
Incredible, amazing website construction! Just how extensive have you been blogs regarding? you make running a blog appearance straightforward. The full seem within your web page is fantastic, along with the information! clash of clans hack
clash of clans hack
clash of clans hack, http://clashofclansgembox.com/ | 02. května 2016
Excellent site. Many handy data the following. I am submitting this to a couple of associates ans on top of that revealing around delectable. Not to mention, thank you on the hard work
clash of clans
clash of clans hack, http://clashofclansgembox.com/ | 02. května 2016
Heya i am for your primary occasion here. I stumbled onto that mother board and that i in locating It genuinely helpful & this helped me out a lot. I'm hoping to present one thing again and guide some others such as you made it simpler for us.
hopefever
hopefever, http://clashofclanshack.nebof.com | 12. května 2016
Clash Of Clans Gold,GEMS,Elixir Hack Tool http://clashofclanshack.nebof.com/
i am very happy to read this article.. thanks for giving us nice info. fantastic walk-through. i appreciate this post
gamut, from more complex approaches that aren't simple to install to others that are so simple that they can't reveal data in real time..
clash of clans hack
honorfever, http://clashofclanshack.nebof.com | 19. května 2016
Clash Of Clans GEMS,Gold,Elixir Hack Free http://clashofclanshack.nebof.com
I haven't poked around in Ambitions yet. I'll convert what I can, but it'll be a little while until I get around to it. I'm going on vacation pretty soon and won't have access to my computer
compared to other posts because your way of conversation too good and please update some more great post
Ashar Seo
visit KingSuplemen.com, http://kingsuplemen.com/ | 24. května 2016
I appreciate everything you have added to my knowledge base.Admiring the time and effort you put into your blog and detailed information you
Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?