Andrej Sládkovič prehľad tvorby

Kategorie: Literatúra (celkem: 528 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 6087×

Příbuzná témataAndrej Sládkovič prehľad tvorby

Andrej Sládkovič

Marína – vznikla ako odozva na prežitú lásku k Márii Pištovej z B. Štiavnice kde Sládkovič pôsobil ako domáci učiteľ. Sládkovič v tejto skladbe podobne ako Kollár spojil osobné šťastie s národnostnými otázkami.
Rozdiely:
1) Kollár v slávy dcére o slovanstve Sládkovič v Maríne o Slovensku
2) Mína je abstraktná bytosť Marína je konkrétna živá žena je opísaná obe sú pre autora ideál
3) Slávy dcéra je písaná v slovakizovanej češtine Marina v štúrovčine
4) Kollár delí lásku k žene a lásku k vlasti Sládkovič spája lásku do jedného citu


Sládkovič tu nechce vyrozprávať príbeh svojej lásky, ale zobrazuje tu svoj sen o svete a živote v ktorom vládnu pravda, láska a krása. Hľadanie krásy je základným prvkom ktorí celú báseň zjednocuje. Pričom symbolickým vzorom tejto osobnosti je Marína.

Detvan
Je lyricko-epická skladba v ktorej autor objavuje krásu slovenskej prírody, slovenského ľudu a kultúry. Skladba sa skladá z úvodnej básne a piatich spevov. Úvodná báseň sa volá Vrstovník. Autor opisuje lásku k národu k rodnému kraju a vyjadruje túžbu po slobode ľudu.
Hlavné postavy: Martin Hudcovie jeho milá Elena a kráľ Matiáš (Matej Korvín)
1. spev Martin autor opisuje krásu slovenskej prírody. Opisuje svoju rodnú Poľanu. Tam sa Martin narodil a vyrastal. Za dedinou sa hrajú dievčatá, príde k nim Martin a tancuje s krásnou Elenou a zaľúbia sa do seba. Zrazu Martin uvidel ako nad horou letí sokol a chce zaútočiť na malého zajaca. Martin svojou valaškou zabije sokola. Zoberie ho a ide za svojimi kamarátmi.
2. spev Družina – Martin večer prichádza k družine Detvanov , ktorí sedia okolo vatry. V lese sa skrývajú dvaja muži, ktorí sa rozprávajú o krásnej Elene bývajúcej v dedine, sú to zbojníci. Rozhodnú sa že Elenu unesú. Medzi tým Martin ukazuje kamarátom sokola a vtedy zistí že sokol má na nohe značku. Podľa ktorej zistí že sokol patrí kráľovi Matyášovi, ktorý chodí na poľovačky do tohto kraja. Keď sa Martin nad ránom vracal domov začuje Elenin plač. Prepadne zbojníkov zachráni Elenu ale jedného zbojníka zabije.
3. spev Slatinský jarmok v úvode autor hovorí o hrdinských činoch kráľa Matyáša, ktorý sa so svojou družinou vyberie na jarmok pozrieť na obyčajný ľud. Martin príde za kráľom prizná sa že mu zabil sokola aj zbojníka. Porozpráva kráľovi aj o krásnej Elene.

Ľudia sa u kráľa prihovoria za Martina, aby ho za zabitie sokola nepotrestal, pretože ich zbavil nebezpečného zbojníka. Odvážny Martin sa kráľovi zapáči, odpustí mu a daruje mu koňa
4. spev vohľady – Elena sedí večer pred domom a čaká na Martina a čas si kráti spevom. Kráľ Matiáš neverí Martinovi že jeho milá Elena je taká krásna a verná. Preto si to chce overiť. Preoblečie sa za obyčajného muža, príde za Elenou a dvorí jej. Elena ho odmieta. Kráľ jej na pamiatku daruje prsteň. Vtedy príde Martin a nahnevaný vyháňa cudzinca preč. Martin sa prišiel s Elenou rozlúčiť lebo odchádza na vojnu. Rozlúči sa s Elenou a smutný odchádza.
5. spev lapačka – v noci u Hudcov zabúchali na dvere vojaci prišli po Martina. Martin sa mlčky rozlúči z rodičmi a odchádza. Nasadne na koňa a odcvála na Zvolenský zámok. Kráľ Matiáš mu oznámi že ho príma do svojho slávneho čierneho pluku. Lebo sa mu páči Martinova odvaha a čestnosť. Martin prisľúbi kráľovi oddanosť, ale požiada ho aby si mohol nechať svoju valašku, kroj , opasok a vrkoče ako znak svojej národnej príslušnosti. Sľúbi Elene vernosť a ide bojovať za svoju krajinu.
Ďalšie diela : Nekaňte ľud môj, Svätomartiniáda, Svôvety v rodine Dušanovej.

2223
2223, 2223 | 25. listopadu 2007
2226359825187136181353873881 14781361783 313872073 1 11177717+7 1111 87 17718
Re: 2223
22, | 25. listopadu 2007
hztr
ztbjk, mi | 25. listopadu 2007
ndauoinaonc fuo glia jvhzuzos udpah jv u gpa kcô fipan iam ig ajvgzujdzhujnv jd ia ufu p
sdadsadsa
kokoko, | 30. října 2009
ababababakokokokoôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôôô\\|€Đđ&@{}łŁ~đ|đ>&#[$÷×\'€|\\~ €€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€e
am browsing this web site and reading very informative posts here.
Re: IMTI
cccam server, http://www.titaniumsat.net/ | 29. listopadu 2015
,že viužívajú namiesto využívajú tak to je fakt bieda....
AsharSeo
Breast Implants, http://goo.gl/vaFl9D | 03. října 2015
This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I've shared your site in my social networks! Language Of desire..
Thanks for the valuable information and insights you have so provided here..
Aristoteles je najväčším systematikom v európskych duchovných dejinách je tiež najvýznamnejší filozof a prírodovedec západného sveta, celkom iste je to však osobnosť s najširším a najďalej siahajúcim vplyvom.
Ashar
sydney seo marketing, https://goo.gl/rMQVeK | 12. října 2015
I just wish to give an enormous thumbs up for the nice info you’ve got right here on this post. I will probably be coming back to your weblog for more soon what to text your ex girlfriend to get her back.
I absolutely agree. Given Dempsey's years of experience, in a good car,he could be the surprise of 2014,
Build My List 2.0, | 08. listopadu 2015
I got this web page from my buddy who told me about this web site and now this time I am browsing this web site and reading very informative posts here.
Everybody is entitled to believe. Churches have exactly the same right to exist as a football club, a trade union ...
cccam server, http://www.sat-gold.com/ | 07. prosince 2015
In the lower bowl of the Richmond Coliseum sat a couple of old tatted-up hardcore warriors....
Most insurgencies have been quintessentially rural struggles. Guerrilla bands have historically relied...
, http://www.fest2016.net/ | 09. prosince 2015
I just wish to give an enormous thumbs up for the nice info you’ve got right here on this post. I will probably be coming back to your weblog for more soon what to text your ex girlfriend. gaining followers on instagram http://socialgrand.com/buy-instagram-followers/
I just wish to give an enormous thumbs up for the nice info you’ve got right here on this post.
Hi Dear, have you been certainly visiting this site daily, if that's the case you then will certainly get good knowledge.
raja
xender , http://www.xenderforpcapp.com | 11. března 2017
Excellent job very useful Remarkable
Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?