Alkaloidy a pesticídy

Kategorie: Chémia (celkem: 342 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 8880×

Příbuzná témataAlkaloidy a pesticídy

ALKALOIDY

Alkaloidy sú prírodné dusíkaté zlúčeniny zásaditého charakteru. Vznikajú v malom množstve ako produkty metabolizmu AK, napr. u iskerníkovitých, ľuľkovitých, makovitých rastlinách. V rastlinnom, príp. živočíšnom organizme sa vyskytujú v hotovej forme, v prírode najčastejšie vo forme solí s organickými kyselinami ( jablčná, citrónová, šťavelová, jantárová, octová...). Alkaloidy takmer všetky obsahujú heterocyklický kruh, na ktorý sa viažu ďalšie štruktúry. Sú to kvapaliny alebo kryštalické látky, vo forme solí dobre rozpustné vo vode. Možno ich získať extrakciou z rastlín, alebo pripraviť synteticky. Ich fyziologické účinky sú známe už oddávna. Požitím niektorých z nich nastávajú stavy ako ľahostajnosť, bezstarostnosť, porušenie rovnováhy, znecitlivenie, halucinácia aj agresivita, neskôr môže nastať, hlavne pri požití väčšieho množstva, otrava až smrť. Pri opakovanom požívaní môže vzniknúť závislosť, ktorá sa prejavuje ako narkománia. No pri správnom dávkovaní sú niektoré dôležité liečivá. Je mnoho typov ich delenia, napr. podľa základnej chemickej štruktúry, podľa hlavného reprezentanta skupiny, podľa ich výskytu v rastlinách, alebo podľa typu viazania dusíka (acyklicky, cyklicky).

Najvýznamnejšie alkaloidy:

NIKOTÍN - obs. cyklus pyridínu, je rozpust. vo vode, izoluje sa z listov tabaku, nepriaznivé účinky na srdcové cievy, zvyšuje krvný tlak, zapríčiňuje poruchy dýchania, jeho spalné splodiny pri fajčení podporujú vznik rakoviny pľúc.
ATROPÍN - obs. cyklus tropánu, nach. sa v ľuľkovci zlomocnom a v semenách durmana, veľmi jedovatý, tvorí bezfarebné kryštáliky, nerozpust. vo vode, rozpust. v alkohole, jeho roztoky majú horkú chuť, používa sa v očnom lekárstve, spočiatku povzbudzuje činnosť CNS, postupne vyvoláva halucinácie, až vysilenie, môže zastaviť dýchanie.
KOKAÍN - obs. cyklus tropánu, je obsiahnutý v listoch koky, tvorí bezfarebné kryštáliky málo rozp. vo vode, dobre v alkoh. a éteri. Rastie v Peru, Chile, pestuje sa na Jáve a na niekt. ostrovoch Ind. oceána, použ. sa v lekárstve ako lokálne anestetikum, silné narkotikum, veľmi návykový
ÓPIUM - zdroj viac ako 20 alkaloidov, šťava z nezrelých makovíc, čiastočne rozpust. vo vode, medzi ópiové alkaloidy patrí napr. morfín (jed. látka, kt. odstraňuje subjektívne bolesti), kodeín ( tlmenie kašľa), narkotín, papaverín a pod., obs. cyklus chinolínu, al.

izochinolínu
HEROÍN - polosyntetický derivát morfínu, silne zásaditý charakter, omamná látka, najnebezpečnejšia návyková droga, celosvetovo zakázaná
LSD - derivát lysergid odvodený od kyseliny lysergovej, psychofarmakum - halucinogén, kt. spôsobuje u človeka emočné zmeny až depresie, obs. cyklus indolu
KOFEÍN - obs. cyklus purínu, diuretikum (zasahuje do funkcie obličiek, zvýš. tvorba moču),analeptikum (stimuluje urč. oblasti CNS, pričom neovplyv. psych. funkcie), nach. sa v niektorých rastlinách, napr. kávové zrná al. čajové listy.


Použitá literatúra: Chémia pre 3. ročník gymnázií, Malá encyklopédia chémie

Poznámka: AK = aminokyseliny
CNS = centrálna nervová sústava

PESTICÍDYSú to chemické látky, ktoré sa v poľnohospodárstve a v lesníctve používajú v boji proti chorobám a škodcom rastlín a proti burine. Rozdeľujú sa na fungicídy, insekticídy, herbicídy, rodenticídy, akaricídy a nematocídy. Fungicídy sú skupinou pesticídov používaných na zamedzenie vývoja alebo na ničenie cudzopasných húb na úžitkových rastlinách. Z chemického hľadiska sa delia na meďnaté, sírnaté, organické a kombinované. Insekticídy sú chemické prípravky na ničenie hmyzu. Podľa toho, na ktoré vývojové štádium hmyzu účinkujú, rozdeľujú sa na ovicídy (ničia vajíčka), larvycídy (ničia larvy) a imagocídy (ničia dospelý hmyz). Podľa fyziologického účinku sa delia na plazmatické, leptavé, nervové a dýchacie. Podľa spôsobu vnikania do tela hmyzu zase dotykové (kontaktné), perorálne a dýchacie. Z chemického hľadiska ich možno rozdeliť na chlórované uhľovodíky, napr. DDT, prestávajú sa používať, pretože sa hromadia v živočíšnom organizme. Ďalej sú to organofosfáty - estery kyseliny fosforečnej a jej tioderivátov, v súčasnosti najčastejšie používané. Karbamáty - estery kyseliny karbamovej, sa používajú menej. Pre vysokú toxicitu sa ako insekticíd používa kyanovodík. Ďalším významným insekticídom je pirimicarb. Hubí vošky a šetrí lienky, zlatoočky a včely. Keď sa ním vošky postriekajú, molekuly pirimicarbu padnú ako uliate na molekuly životne dôležitého enzýmu v tele vošiek, zvaného acetylcholinesteráza. Ten odbúrava jedovaté látky vznikajúce v nervovej sústave hmyzu. Zastavenie jeho pôsobenia spôsobuje rýchlu smrť. Zlatoočky a lienky majú iný druh enzýmu. Pirimicarb preniká aj listami a zahubí aj vošky pod nimi, navyše jeho výpary sú jedovaté. Dostáva sa do miazgy rastlín, takže hubí vošky, ktoré sa ňou živia , ešte 2 týždne po postreku. Môže však mať nepriaznivý účinok na ľudí, zvieratá a vtáky.

Herbicídy sú chemické látky, ktoré zabraňujú rastu rastlín. Obyčajne sa používajú na ničenie buriny. Selektívne herbicídy účinkujú na 1 rastlinu alebo na skupinu rastlín.

Totálne herbicídy ničia všetky druhy rastlín. Kontaktné ničia rastlinu pri jej dotyku s látkou, koreňové klíčiacu rastlinu cez jej korene a herbicídy stimulujúce rast bránia rastu rastliny. Dnes herbicídy ničia burinu tak, že ťažia z jej vlastného rastu. Používajú sa chemické látky, ktoré sa správajú ako hormóny buriny - jej prirodzené rastové látky - a vyprovokujú taký rýchly rast, že sa rastliny rýchle vyčerpajú a skoro hynú. Medzi takéto 2 najpoužívanejšie herbicídy patria látky MCPA a 2,4-D. Sú selektívne, ničia rastliny so širokými listami. Ovos hluchý, divo rastúci medzi obilninami, sa nedá zničiť ani 1 z týchto herbicídov, lebo jeho hormóny sú podobné hormónom pestovaných rastlín. Pre tento prípad vedci vyvinuli herbicíd, ktorý využíva rozdiely v tom, ako divoké a pestované rastliny vyrastajú zo semena. Herbicíd PCP sa po osiatí uloží do vrchnej vrstvy pôdy. Ovos hluchý klíči skoro a jeho konček prenikne do tejto vrstvy v čase, keď je najjedovatejšia. Herbicíd zaútočí na klíčok a rastlinu zahubí.

Rodenticídy sú látky, ktoré sa používajú v boji proti hlodavcom v poľnohospodárstve alebo domácnostiach. Sú založené na báze fosforovodíka, fosfidov alebo warfarínu. Tieto pesticídy sú jedovaté aj pre človeka.

Akaricídy sa používajú v boji proti roztočom a roztočcom. Sú založené na báze malatiónu al. meoinphosu.

Nematocídy sú skupinou pesticídov, ktoré sa používajú v boji proti voľne žijúcim a cystotvorným háďatkám v pôde. Patria k nim látky na báze N-metyl-ditiokarbamátov, 1,2-dibrómchlórpropánu. Použitá literatúra: Malá encyklopédia chémie (Obzor, 1981), Ako funguje svet? (Reader´s Digest Výber, 1998).

FSNSNF
SV, NFS | 10. dubna 2007
NSFf
, | 10. dubna 2007
suhlasim ako
hmm
Dr.Pele, | 10. dubna 2007
oco vam ide?
o_O
Doc. Ignac Spajza, google.sk | 10. dubna 2007
Je to pomerne slusny referat.Avsak moj titul mi nedovoluje nadavat tu : /
Re: o_O
Dr.Pele, freevideo.cz | 10. dubna 2007
Ta chod do (__O__)
Re: o_O
Doc. Ignac Spajza,, | 10. dubna 2007
mate problem mlady pan ? mozte mi napisat na email,prekonzultujeme to
Re: o_O
cccam server, http://www.titaniumsat.net/ | 29. listopadu 2015
,že viužívajú namiesto využívajú tak to je fakt bieda....
isto
ste kokoti na N-tu, kkkkz | 01. února 2008
aj tak ste vsetci KOKOTI!!! NNANANANA
AsharSeo
dr david caminer, http://goo.gl/vaFl9D | 03. října 2015
This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I've shared your site in my social networks! Language Of desire..
I saw this on the cover at the 3dsense booth at comicon and I was like is that by artgerm? They told me you were a lecturer at the school and almost sold me a course for the school. I really want to know your ways techniques and I saw youtube vdos of you. You have a good philosophy on life.
seo marketing, https://goo.gl/vGsFiI | 12. října 2015
I just wish to give an enormous thumbs up for the nice info you’ve got right here on this post. I will probably be coming back to your weblog for more soon what to text your ex girlfriend to get her back.
This is the second in a series of planned articles dealing with Web Accessibility. In this series I will cover what is Accessibility, how to build Accessibility into web projects, how to test and validate for Accessible users and a few other factors to keep in mind when dealing with Accessibly minded projects.
I saw this on the cover at the 3dsense booth at comicon and I was like is that by artgerm? They told me you were a lecturer at the school and almost sold me a course for the school.
Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I've truly enjoyed browsing your blog posts. After all I'll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!
Nematocídy sú skupinou pesticídov, ktoré sa používajú v boji proti voľne žijúcim a cystotvorným háďatkám v pôde. pay for likes on instagram http://socialgrand.com/buy-instagram-likes/
I found this much informative, as to what I was exactly searching for. Thanks for such post and please keep it up weight loss pills that work...
You will find a lot of approaches after visiting your post. I was exactly searching for. Thanks for such post and please keep it up
Ashar Seo
secret detective, http://www.sk.com.sg | 08. června 2016
I wanted to thank you for this excellent read!! I definitely loved every little bit of it. I have you bookmarked your site to check out the new stuff you post
Very useful post. This is my first time i visit here. I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. Really its great article. Keep it up
Ashar Seo
investigator service, http://www.sk.com.sg | 13. června 2016
You will find a lot of approaches after visiting your post. I was exactly searching for. Thanks for such post and please keep it up
Ashar Seo
free 0800 numbers, http://0800-company.com/ | 19. června 2016
We've been with this for two main several years currently along with I'm able to currently discover people planning a little more forward using this sort of identification. I like our operate
Ashar Seo
0800 call forwarding, http://0800-company.com/ | 23. června 2016
You will find a lot of approaches after visiting your post. I was exactly searching for. Thanks for such post and please keep it up
If you love fashion and to be always stylish then you should check this out.Here are best fashionable dresses are waiting for you to be trendy.Thanks
charcoal odor bags, https://vid.me/sexyclew | 26. června 2016
This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I've shared your site in my social networks! Language Of desire.
how to affiliate marketing, https://www.readability.com/ConstanceGreene/ | 27. června 2016
I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post.
Hey what a brilliant post I have come across and believe me I have been searching out for this similar kind of post for past a week and hardly came across this. Thank you very much and will look for more postings from you
more bonuses, http://homealarmsystemsratings.flavors.me/ | 02. července 2016
I read a considerable measure of stuff and i found that the method for composing to clearing that precisely need to say was great so i am inspired and i like to come back again in future
This means that you will have an unlimited music library that you can use to create your own karaoke video and music tracks at your own pleasure.
Ashar Seo
charcoal odor bags, https://vid.me/sexyclew | 13. července 2016
I thought it was going to be some boring old post, but it really compensated for my time. I will post a link to this page on my blog
High Pr backlinks available, https://uk.fiverr.com/jackman30/give-you-60-high-pr-blog-comments | 16. července 2016
Much obliged to you for extremely usefull data..
A good blog always comes-up with new and exciting information and while reading I have feel that this blog is really have all those quality that qualify a blog to be a one
werbeartikel guenstig, http://www.buntheit.de/werbemittel | 18. července 2016
You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also,
I really enjoyed reading this site, this is great blog....
jackrobin
our website, https://www.crowdrise.com/judytorres | 18. července 2016
Easily, the article is actually the best topic on this registry related issue. I fit in with your conclusions and will eagerly look forward to your next updates. Just saying thanks will not just be sufficient, for the fantasti c lucidity in your writing. I will instantly grab your rss feed to stay informed of any updates.
SFL Piletech, https://goo.gl/fyfqvX | 19. července 2016
Your blog provided us with valuable information to work with.Each & every tips of your post are awesome. Thanks a lot for sharing. Keep blogging.
jackrobin
our website, https://www.tfaforms.com/432563 | 19. července 2016
You’ve done your best, with so much class. If wanted to know more about green smoke reviews, than by all means come in and check our stuff sexy club flyers
I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work! best stocks to day trade
On my website you'll see similar texts, write what you think. travel nursing companies
On my website you'll see similar texts, write what you think. travel nursing companies
jackrobin
view site, https://www.crowdrise.com/judytorres | 21. července 2016
Great Information sharing .. I am very happy to read this article .. thanks for giving us go through info.Fantastic nice.
jackrobin
our website, https://www.crowdrise.com/brendaallen3 | 21. července 2016
A good blog always comes-up with new and exciting information and while reading I have feel that this blog is really have all those quality that qualify a blog to be a one
stamped concrete walkway ma, http://www.stamped-concrete-ma.com/stamped-concrete/ | 21. července 2016
Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I've truly enjoyed browsing your blog posts. After all I'll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!
jackrobin
our website, https://www.crowdrise.com/garywilliams6 | 23. července 2016
Your own feedback and listed below are excellent in my opinion,incidentally I should say also definitely will teach some great supplements for your needs every
jackrobin
our website, https://www.crowdrise.com/susankelly17 | 23. července 2016
I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work! best stocks to day trade
ou are going to be astounded to discover that there are many internet websites online, exactly where a single can find custom-made defensive get more info
jackrobin
our website, https://www.crowdrise.com/haroldanderson | 24. července 2016
Your own feedback and listed below are excellent in my opinion,incidentally I should say also definitely will teach some great supplements for your needs every
jackrobin
our website, http://citizengo.org/en/signit/34273/view | 26. července 2016
ou are going to be astounded to discover that there are many internet websites online, exactly where a single can find custom-made defensive get more info as example
Your own feedback and listed below are excellent in my opinion,incidentally I should say also definitely will teach some great supplements for your needs
This is the second in a series of planned articles dealing with Web Accessibility. In this series I will cover what is Accessibility,
It Is Useful and accommodating for me That I like it all that much, and I am anticipating Hearing from your next..
salvia for sale, https://www.salviaextract.com/buy-salvia/ | 11. srpna 2016
Every one of the substance you said in post is too great and can be exceptionally helpful. I will remember it .
link building for seo, https://github.com/upremacyseo1 | 16. srpna 2016
Your own feedback and listed below are excellent in my opinion,incidentally I should say also definitely will teach some great supplements for your needs.
Instagram Viewer, http://snap361.com/ | 28. srpna 2016
Pleasant to be going by your web journal again, it has been months for me. Well this article ive been sat tight for consequently long. i need this article to complete my task inside of the staff, and it has same subject together with your article. Much obliged, pleasant offer.
citation, https://www.crowdfunder.com/user/166972 | 29. srpna 2016
I was surfing net and luckily went over this site and discovered exceptionally intriguing stuff here. Its truly enjoyable to peruse. I appreciated a great deal. Much obliged for sharing this awesome data.
buy safe YouTube views, http://www.sameer5762.com | 21. září 2016
Your article has provoked a ton of positive hobby. I can see why since you have made such a decent showing of making it intriguing.
I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post.
I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post.
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking.
seo, http://digipeak.co.uk | 26. září 2016
his is my first time i visit here. I found so many entertaining stuff in your blog, especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the leisure here! Keep up the excellent work.
Thanks, you guys that is a great explanation. keep up the good work in your granite blog !
I have to give a 10/10 rating to this article. This article surely deserves it. You've once again shown with this article that your work is just the best in the business right now. You are a gem in the internet!!
page authority backlinks, http://backlinkswebshop.com/ | 26. září 2016
I truly cherished perusing your online journal. It was extremely very much composed and straightforward. Not at all like different online journals I have perused which are truly not that good.Thanks alot!
Phil Shawe, http://philipshawe.com/the-real-phil-shawe/ | 04. října 2016
I have been reading out lots of your articles and i can claim pretty nice stuff. I will make sure to bookmark your blog..
I simply discovered this web journal and have high trusts in it to proceed. Keep up the considerable work, its elusive great ones. I have added to my top choices. Much obliged to You.
This article gives the light in which we can watch the truth. This is exceptionally pleasant one and gives indepth data. A debt of gratitude is in order for this pleasant article.
Great site! I really cherish how it is simple on my eyes it is. I am considering how I may be informed at whatever point another post has been made. I have subscribed to your RSS which may do the trap? Have an incredible
afro beauty düsseldorf, http://haarverlaengerung-duess.de | 02. listopadu 2016
I simply discovered this web journal and have high trusts in it to proceed. Keep up the considerable work, its elusive great ones. I have added to my top choices. Much obliged to You.
I'm happy I discovered this site, I couldn't discover any learning on this matter earlier to.Also work a webpage and on the off chance that you are ever inspired by doing some guest composing for me if conceivable don't hesitate to tell me, im dependably search for individuals to look at my site.
haarverlängerung düsseldorf, http://haarverlaengerung-duess.de | 10. prosince 2016
Much thanks for the sharing! COOL..
haarverlängerung düsseldorf, http://haarverlaengerung-duess.de | 10. prosince 2016
Much thanks for the sharing! COOL..
I definitely enjoying every little bit of it. It is a great website and nice share. I want to thank you. Good job! You guys do a great blog, and have some great contents. Keep up the good work.
wow, great, I was wondering how to cure acne naturally. and found your site by google, learned a lot, now i’m a bit clear. I’ve bookmark your site and also add rss. keep us updated.
very interesting post.this is my first time visit here.i found so mmany interesting stuff in your blog especially its discussion..thanks for the post!
Your work is great and I value you and jumping for some more educational posts. Much obliged to you for sharing incredible data to us.
Amazon Plus Obat Tradisional Penyakit Asam Urat telah terbukti lebih berguna dan aman tanpa efek samping untuk dikonsumsi. Sedang obat yang terbuat dari bahan-bahan kimia mempunyai kesan lebih mudah di peroleh, dan anda tidak perlu repot menyiapkannya.
I like your post and all you share with us is up to date and quite informative, i would like to bookmark the page so i can come here again to read you, as you have done a wonderful job.
Its my great pleasure to visit your blog and to enjoy your great posts here. I like it a lot. I can feel that you paid much attention for those articles, as all of them make sense and are very useful.
Premier Dentures, http://www.idahopremierdentures.com/our-services/ | 26. ledna 2017
Howdy. I discovered your site utilizing msn. This is an extremely elegantly composed article. I'll make sure to bookmark it and return to peruse a greater amount of your valuable data. A debt of gratitude is in order for the post. I'll unquestionably return.
A debt of gratitude is in order for imparting pleasant data to us. i like your post and all you impart to us is uptodate and very useful,
Such a very useful article. Very interesting to read this article.I would like to thank you for the efforts you had made for writing this awesome article.
I definitely really liked every part of it and i also have you saved to fav to look at new information in your site.
shariq abbasi
hostingcouponguru.com, http://www.hostingcouponguru.com | 02. února 2017
Great tips and very easy to understand. This will definitely be very useful for me when I get a chance to start my blog.
The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your web site and maintain checking for brand new information.
shariq abbasi
cbreviewsguru.com, http://www.cbreviewsguru.com | 02. února 2017
The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your web site and maintain checking for brand new information.
I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.
I Always like to peruse The Quality and happy I discovered this thing in you post. Much appreciated
The Quality and happy I discovered this thing in you post. Much appreciated
useful information on topics that plenty are interested on for this wonderful post.Admiring the time and effort you put into your b!..
Decent information picking up article. This post is truly the best on this significant point.
I truly like your blog entry all that much. You have truly shared a useful and intriguing blog entry with individuals..
The information you have posted is very useful. The sites you have referred was good. Thanks for sharing...
Thank you very much for such an interesting post, and I meet them more often then I visited this site.
Great article, it natural, creative and interesting.
Thanks for sharing this interesting blog with us.My pleasure to being here on your blog..I wanna come beck here for new post from your site.
Totally awesome posting! Loads of valuable data and motivation, both of which we all need!Relay welcome your work.
The caliber of collection that you are providing is but marvelous.
I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.
I’ll bookmark your weblog and check again here frequently.
I will keep it in mind, thanks for sharing the information keep updating, looking forward for more posts.Thanks
I discovered your this post while scanning for some related data on online journal search...Its a decent post..keep posting and upgrade the data.
It"s fascinating, convincing substance. Your perspectives are much like my own particular concerning this subjec
Truly an incredible expansion. I have perused this great post. A debt of gratitude is in order for sharing data about it. I truly like that. Much obliged so part for your assemble.
I really like the dear information you offer in your articles. I’m able to bookmark your site and show the kids check out up here generally. Im fairly positive theyre likely to be informed a great deal of new stuff here than anyone else!
Thanks for a wonderful share. Your article has importations your hard work and experience you have got in This field. Brilliant reading .I love it.
Thanks for giving me this information. Keep posting. Ready to escape insomnia’s vicious circle and reboot your brain for sound sleep.
Thanks a lot very much for the high quality and results-oriented help. I won’t think twice to endorse your blog post to anybody who wants and needs support about this area.
Really great post, Thank you for sharing This knowledge.Excellently written article, if only all bloggers offered the same level of content as you, the internet would be a much better place. Please keep it up!
The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your web site and maintain checking for brand new information.
Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?