Alkaloidy - atropín a kokaín

Kategorie: Chémia (celkem: 342 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 8260×

Příbuzná témataAlkaloidy - atropín a kokaín

ATROPA BELLADONNA
ĽUĽKOVEC ZLOMOCNÝ

Táto jedovatá bylina sa používa vo farmaceutických, homeopatických a rastlinných prípravkoch na úpravu mnohých stavov od artritídy až po kŕče. V prípade nesprávneho použitia je táto rastlina nebezpečná.

Legenda hovorí, že čert dohliada na rastúcu bylinu, ktorá obsahuje jeden z najviac medicínsky používaných jedov. Duncan I., škótsky kráľ, primäl Mackbethových vojakov omámiť celú armádu darovaným likérom ochuteným ľuľkovcom, takže ich mohli povraždiť v komatóznom spánku. Latinský názov ľuľkovca belladonna je odvodený od niekdajšieho zvyku talianskzch žien, ktoré používali túto rastlinu na rozšírenie zreníc, aby sa stali okúzľujúcimi. Pochádza z južnej Európy, ale vyskytuje sa tiež v Ázii, severnej Sfrike a Severnej Amerike. Je to rváca bylina s vajcovitými listami. Purpurové zvončekovité kvety sa tvoria v lete, po nich nasledujú vysoko jedovaté čierne bobule.

Používané časti: Celá bylina, sušený koreň.

Obsahové látky: Alkaloidy vrátane hyoscyamínu, hyoscínu a atropínu; flavonoidy.

Účinky: Narkotikum; sedatívum; rozširuje zrenice; uvoľňuje svalové napätie a kŕče.

Medicínske použitie: Podáva sa pri prudkej črevnej, obličkovej alebo žlčníkovej kolike, nadmernom slinení alebo potení a pri bronchiálnych ochoreniach ( napr. pri astme ). Zvonku sa používa pri reumatických bolestiach. Vedľajšie účinky sú búšenie srdca, zvýšený krvný tlak a intenzívny smäd. V homeopatii sa aplikuje pri vysokých horúčkach, bolestiach hlavy, prerezávani zubov, prechladnutiach, zapálenom hrdle, suchom kašli, bolestiach brucha, horúčke a kŕčoch. V klasickej medicíne sa prípravky ľuľkovca predpisujú pri črevných kŕčoch, poruchách trávenia, migréne a zápale kĺbov.

Prípravky: Zápar, tinktúra, krém, náplaste, homeopatické lieky, farmaceutické prípravky.

UPOZORNENIE! Predávkovanie je nebezpečné a môže byť smrteľné.


ERYTHROXYLON COCA
KOKAINOVNÍK OBYČAJNÝ

Listy kokainovníka, ktoré Peruánci stáročia žuvali ako stimulans, sa v klasickej medicíne pokladajú za zdroj kokaínu. Tátop droga sa v súčasnosti používa najmä ako lokálne anestetikum. Peruánski Indiáni žuvali listy koky na zmiernenie hladu a únavy a práve tento zvyk viedol k myšlienky originálneho receptu Coca - Coly, založeného na výťažkoch z koky. V roku 1902 však bolo použitie rastliny v nápoji zakázané pre jeho nebezpečné vedľajšie účinky. Prvé záznamy o použití koky pochádzajú z roku 500 n.l., ale až v roku 1860 bola prvýkrát extrahovaná droga kokaín.

Pochádza z Peru a Bolívie, ale bola dovezená aj do Indonézie. Je to kríkovitý strom s hrubými oválnymi listami, kvitne v lete a tvorí malé guľaté bobule podobné plodom kávovníka.

Používané časti: Listy

Obsahové časti: Tropánové alkaloidy vrátane kokaínu a cinamyl. Kokaínu; glykozidy; kyselina kokánová; silica obsahujúca metyl salicylát; flavonoidy.

Účinky: Stimulans centrálnej nervovej sústavy; lokálne anestetikum.

Medicínske použitie: Jej medicínske použitie je ako lokálne anestetikum pri menších chirurgických zákrokoch. Príležitostne sa zmes morfínu a kokaínu ( Bronptonov koktail )predpisuje nevyliečiteľne chorým pacientom na zmiernenie bolesti a utrpenia.

Prípravky: List, tinktúra, farmaceutické prípravky.
UPOZORNENIE! Zakázaná droga vo väčšine krajín; vlastnenie je protizákonné.

wow, great, I was wondering how to cure acne naturally. and found your site by google, learned a lot, now i’m a bit clear. I’ve bookmark your site and also add rss. keep us updated.
Easily, the article is actually the best topic on this registry related issue. I fit in with your conclusions and will eagerly look forward to your next updates. Just saying thanks will not just be sufficient, for the fantasti c lucidity in your writing. I will instantly grab your rss feed to stay informed of any updates.
I believe it is advisable to strategy the idea over a social websites. I think many people may support the idea.
Re:
cccam server, http://www.titaniumsat.net/ | 29. listopadu 2015
,že viužívajú namiesto využívajú tak to je fakt bieda....
Um Dankbarkeit zum Ausdruck bringen, verwenden wir die Plakette über der Reserve bestimmte Ziele erreicht. Es kann Kunden zu motivieren, um Ihr Produkt zu kaufen.
This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I've shared your site in my social networks! Language Of desire..
Aristoteles je najväčším systematikom v európskych duchovných dejinách je tiež najvýznamnejší filozof a prírodovedec západného sveta, celkom iste je to však osobnosť s najširším a najďalej siahajúcim vplyvom.
This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I've shared your site in my social networks! Language Of desire..
AsharSeo
online reputation, https://goo.gl/GBxN1E | 12. října 2015
I just wish to give an enormous thumbs up for the nice info you’ve got right here on this post. I will probably be coming back to your weblog for more soon what to text your ex girlfriend to get her back.
I am so in love with the combination of ingredients you used in these calzones. I'm coming for dinner at your house next time these are on the menu :)
This is the second in a series of planned articles dealing with Web Accessibility. In this series I will cover what is Accessibility,
Legenda hovorí, že čert dohliada na rastúcu bylinu, ktorá obsahuje jeden z najviac medicínsky používaných jedov. Duncan I...
I came onto your blog while focusing just slightly submits. Nice strategy for next, I will be bookmarking at once seize your complete rises.
I most certainly will keep in mind this every day. I'm hoping I will be another champion and help to make some thing superior to these kinds of pics.
China is exceptional. This particular country possesses many globe's documents. One particular term pertaining to Tiongkok, fantastic!
You can select wi-fi product online. Select determined by your allowance and your have to have.
WAY COOL Tried to do an MORPG in Excel once a few years back. buy instagram likes http://socialgrand.com/buy-instagram-likes/
usah besi konstruksi terbaik untuk sini tender ukuran besi konstruksi
sudah besi bos mencoba? silahkan yang sekali bangunan
rumah termurah langsung juara semua langsung besi konstruksi an
yang kami baik berani murah di anda menjamin
konsumen jika hidup di untuk kantong besi yang
penawaran banyak spektakuler yang anda bawah di yang
yang bos disukai sangat segera jenis ada mau
mengejek yang jika dan 1 anda mengapa keuntungan
kesempatan tempat untuk anda besi baja sebuah baja gemetar
Recycling has its own policy. It is done to make people do the recycle in the right way. Then, the recycle purpose to make the earth better is got.
Taking pictures is concerning how you will find the proper point of view and who someone you wish to create a picture together with. Simply no seniority no matter whether that you are some sort of newbie in this particular subject.
An evolution is going to leave a bad impact. However, the successful evolution will make all things go well and switch to a more sophisticated things.
Developments in tourism in a country it would bring many benefits to the country. There are many things that can be profitable, such as by selling souvenirs.
Time is one thing that must be guarded carefully their effectiveness. There are many people who regret why he had not taken the time to properly and correctly.
We do have to keep a lot of culture for the betterment of our children and grandchildren. It had to be passed on to our future children and descendants who live on earth.
There are many different types of writing between a region with other regions, however, this is precisely one of the things that enrich the culture in our world.
There are many things you can do when you're over the year, especially the company you work for. Companies do have their own way to celebrate.
There are many different views on an issue even in a group. You only need to look at all the issues from different points of view. You can see many things.
I found this much informative, as to what I was exactly searching for. Thanks for such post and please keep it up weight loss pills that work...
You will find a lot of approaches after visiting your post. I was exactly searching for. Thanks for such post and please keep it up
Ashar Seo
detective private, http://www.sk.com.sg | 08. června 2016
I wanted to thank you for this excellent read!! I definitely loved every little bit of it. I have you bookmarked your site to check out the new stuff you post
The colaboration of hotel and compny which provides charger for electric car is a good bussiness. People starts using electric cars and leaves fuel car. This colaboration will make the hotel and the company makes more money and also help the users of electric car more easier to charge.
Very useful post. This is my first time i visit here. I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. Really its great article. Keep it up
Ashar Seo
hire detective, http://www.sk.com.sg | 13. června 2016
You will find a lot of approaches after visiting your post. I was exactly searching for. Thanks for such post and please keep it up
Chat room is useful for people who separates by distance. The people use it to be economized cost. It does not take a long time.
We've been with this for two main several years currently along with I'm able to currently discover people planning a little more forward using this sort of identification. I like our operate
If you love fashion and to be always stylish then you should check this out.Here are best fashionable dresses are waiting for you to be trendy.Thanks
A good blog always comes-up with new and exciting information and while reading I have feel that this blog is really have all those quality that qualify a blog to be a one
A good blog always comes-up with new and exciting information and while reading I have feel that this blog is really have all those quality that qualify a blog to be a one
jackrobin
look at this, https://vimeo.com/calicainsmobility | 18. července 2016
Easily, the article is actually the best topic on this registry related issue. I fit in with your conclusions and will eagerly look forward to your next updates. Just saying thanks will not just be sufficient, for the fantasti c lucidity in your writing. I will instantly grab your rss feed to stay informed of any updates.
SFL Piletech, https://goo.gl/fyfqvX | 19. července 2016
Your blog provided us with valuable information to work with.Each & every tips of your post are awesome. Thanks a lot for sharing. Keep blogging.
You’ve done your best, with so much class. If wanted to know more about green smoke reviews, than by all means come in and check our stuff sexy club flyers
I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work! best stocks to day trade
jackrobin
look at this, https://www.edocr.com/user/WandaMurphy | 21. července 2016
On my website you'll see similar texts, write what you think. travel nursing companies
jackrobin
link, https://vimeo.com/calicainsmobility | 21. července 2016
Great Information sharing .. I am very happy to read this article .. thanks for giving us go through info.Fantastic nice.
A good blog always comes-up with new and exciting information and while reading I have feel that this blog is really have all those quality that qualify a blog to be a one
jackrobin
look at this, https://vimeo.com/pharmschoolingflorida | 23. července 2016
Your own feedback and listed below are excellent in my opinion,incidentally I should say also definitely will teach some great supplements for your needs every
jackrobin
look at this, https://vimeo.com/txpharmschooling | 23. července 2016
I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work! best stocks to day trade
jackrobin
look at this, https://speakerdeck.com/peterhill | 24. července 2016
ou are going to be astounded to discover that there are many internet websites online, exactly where a single can find custom-made defensive get more info
jackrobin
look at this, https://vimeo.com/cainsmobilityilvideos | 24. července 2016
Your own feedback and listed below are excellent in my opinion,incidentally I should say also definitely will teach some great supplements for your needs every
ou are going to be astounded to discover that there are many internet websites online, exactly where a single can find custom-made defensive get more info as example
Your own feedback and listed below are excellent in my opinion,incidentally I should say also definitely will teach some great supplements for your needs
Nowadays, there are many job seekers. Therefore, many people create outsourcing services. It can help them to find job.
Controversial culture is rare thing. It is because culture is a serious problem. People think culture is identity.
A documentary program based on facts that occurred. Story should not be created or added to the fantasy. Storytelling story of the object will be the guide.
Electric cigarettes are proven not harmful to the smokers' health. Probably for most people, electronic cigarette has a very expensive price. However, the buyers will be able to use this product in long time. The smokers can save money rather than buying traditional cigarettes.
backlink building services, http://profiles.wordpress.org/upremacyseo1/ | 16. srpna 2016
Your own feedback and listed below are excellent in my opinion,incidentally I should say also definitely will teach some great supplements for your needs.
beware of an effect of cocaine. I,m advise you beware of this. http://www.cbdeliquiduk.co.uk/
Phil Shawe, http://philipshawe.com/the-real-phil-shawe/ | 04. října 2016
I have been reading out lots of your articles and i can claim pretty nice stuff. I will make sure to bookmark your blog..
Thanks for the information 哪裡有18歲可以借錢
I've been surfing online over three hours today, yet I never discovered any fascinating article like yours. It's really sufficiently worth for me. As I would see it, if all website admins and bloggers made great substance as you did, the web will be significantly more helpful than any other time in recent memory.
I have perused a couple of the articles on your site now, and I truly like your style of blogging. I added it to my top picks web journal webpage list and will be inquiring soon. It would be ideal if you look at my site too and let me comprehend what you think.
tattoo supply, https://www.tat-shop.com/ | 17. ledna 2017
Good composed article. It will be steady to any individual who uses it, including me. Continue doing what you are doing – can'r hold up to peruse more posts.
I adore this online journal!! The glimmer up the top is wonderful!!
I thought I would leave my first remark. I don't comprehend what to say aside from that.
legacy car covers
legacy car covers, https://www.carcover.com/subaru/legacy.html | 05. března 2017
Your contents give me more creational ideas that I can possibly use on my web page too.
Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?