Ako si predstavujem svoj ďalší život? (úvaha)

Kategorie: Slohy (celkem: 387 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 72420×

Příbuzná témataAko si predstavujem svoj ďalší život? (úvaha)

V súčasnosti začínam intenzívnejšie rozmýšľať, čo mám robiť, aby mal môj život zmysel. V mysli sa mi vynára otázka: „Ako si predstavujem svoj ďalší život?“
Mladosť sa prepracúva ku skutočnému životnému bohatstvu len vtedy, keď sa prežíva ako obdobie uvažovania o povolaní. Môj názor na to, čo chcem v živote robiť a aké ciele dosiahnuť sa deň po dni mení. Spočiatku, keď som začal uvažovať o svojej budúcnosti, som si myslel, že najlepšie strávená budúcnosť bude postavená na bohatstve. Keď sa však lepšie prizriem súčasnej spoločnosti, vidím, že bohatstvo a sláva nie sú najlepšími priateľmi. Koľko ľudí sa pripútalo k moci, peniazom, majetku, sláve a úspechu. Mnohí z nich zatvrdli, stali sa chladnými a nežičlivými voči iným ľuďom i voči sebe samým. Takto dopadnúť nechcem. Neskôr som uvažoval nad tým, že budúcnosť by mohla byť krásna v náručí nádherného dievčaťa. No to som zavrhol, lebo najprv prichádza len túžba, ale nakoniec sklamanie. Potom som sa pri hľadaní chodníčkov a ciest k vopred vytýčeným cieľom často zamýšľal nad rozličnými životnými štýlmi, ktoré sa odvolávajú na slobodu človeka: Môžem si predsa robiť, čo ja chcem. Sloboda je výsadou človeka i jeho ťarchou zároveň. Ak si budem robiť, čo chcem, nikdy nedosiahnem úspech, keď nebudem rešpektovať iných a pravidlá spoločnosti. A nakoniec som na to prišiel. V živote chcem dosiahnuť úspech. Ale aký úspech? Aká k nemu vedie cesta? Čo potrebujem k dosiahnutiu úspechu?
Za najväčší úspech považuje šťastný život. Šťastný život má však v dnešnej dobe iba veľmi málo ľudí. Ak sa hlbšie zamyslím, zistím, že v mojej hlave sa nachádza celý program ako systém túžob a požiadaviek na to, aký má byť svet, aký mám byť ja sám. Rozhodnutia v zásadných veciach, ako sú túžby, životné potreby a hodnoty, robím pod vplyvom formácie rodičov, spoločnosti, kultúry, náboženstva i svojich doterajších skúseností. To znamená – napríklad ak niektorí ľudia nežijú podľa mojej predstavy, tak to vo mne vyvoláva napätie, nepokoj, roztrpčenosť a hnev. Takže na dosiahnutie šťastného života sa musím naučiť ceniť si sám seba. Človek, ktorý si necení sám seba, necení si ani druhých. Musím brať ohľad na potreby druhých. Nesmiem byť sebecký a musím sa naučiť prejavovať uznanie iným. Aj to je jednou z ciest dosiahnutia úspechu.
V živote človeka existuje množstvo aspektov, ktoré dokážu urobiť človeka šťastným. V prvom rade musia byť uspokojené moje základné potreby – strava, pitie.

Potom sú to faktory, ktoré mi prinesú pocit istoty a bezpečia. Je to napríklad spánok, strecha nad hlavou a pod. Dôležité je, ako som už spomínal, to ako ma akceptujú ostatní, ako sa ku mne správajú ľudia. Dôležité faktory pre mňa do budúcnosti sú uplatnenie, uznanie a tzv. pocit mať niečo.
Teda ako si konkrétne predstavujem svoj život? Chcem si nájsť vhodné zamestnanie, prípadne začať podnikať, aby som mohol za zarobené peniaze získať pocit istoty a bezpečia. Rád by som si založil rodinu, aby som mohol zažívať veselé a pokojné chvíle, vytvoriť z rodiny miesto, kam by som mohol prísť vždy, keď by mi bolo najhoršie. Chcem mať priateľov, s ktorými si občas vyjdem von a budem môcť zahodiť všetky starosti za hlavu. Chcem mať priateľov, o ktorých sa budem môcť oprieť, keď budem potrebovať pomoc.
Chcem žiť tak, aby som mohol povedať, keď budem na konci svojho života: „Život je krásny, len treba vedieť ako žiť!“
Neviem, ako sa môj život v budúcnosti vyvinie. Jedno viem však iste. Život sa mi nesmie zakladať na ziskuchtivosti, strachu, necitlivosti a nedostatku žičlivosti.

, | 17. října 2007
Re:
, | 25. července 2008
Si človek, ktorý vie čo chce v živote. Ver tomu, že Boh by bol rád keby bolo na tejto zemi viac ludí ako si ty. Buď šťasný v živote aj vtedy, keď príde i nepohoda, pretože všetko sa dá s láskou prekonať. Boh je láska a láska je Boh. To je pravda a na tom nikto nič nezmení. Viem o čom hovorím. Keby bolo viac lásky bolo by viac tolerancie a pochopenia medzi luďmi. Lásku môže dávať len človek, ktorý je vnútorne slobodný a šťastný. Človek, ktorý si vie i s ťažkosťami v živote šťastne poradiť a vie poradiť i druhým. Človek, ktorý miluje svojich blížnych, ktorý miluje ludí okolo seba,miluje prírodu, zvieratká a nespočetné množstvo iných ale lásky plných vecí. Človek, ktorý dokáže držať ťažko chorého a umierajúceho za ruku a cítiť s ním, duchovne ho podporiť. To sú hodnoty života a ja som rada, že taký ľudia ešte žijú. Boh je jednoduchá ale veľmi múdra bytosť a práve toto je jeho nekonečné želanie obrazu človeka.
Re:
, | 11. března 2009
nho tak toto s ami velmi paciloo....bolo to uplne vystiznee!!!...a kraasne k tomu!!...zapacilo sami to hneed!!...pretze vescko co si tamnapisal je pravda!!...:)
Re:
tr, | 15. března 2010
dobre,. je tam zakomponovaná aj časť Maslowovej hierarchie potrieb :D
Re:
jenik, | 22. března 2010
dikes velmi mi to pomohlo :D:D :D: :D :D
matus, | 09. března 2008
velmi pekna uvaha toto urcite pisal nejaky co pochopil tej teme a je dost inteligentny na tolko aby mohol nieco takeho napisat
, | 10. března 2008
:)
martina, | 29. března 2008
ahoj...pokladam ta za velmi inteligentneho cloveka, ktory dokazal pochopit zakladne veci co sa malokomu podari a urtiedil si sam seba tak, aby mal jeho zivot zmysel...drzim ti palce aby sa ti tvoje predstavy splnili a aby si bol v zivote stastny, pretoze si myslim, ze ten kto bude zit s tebou bude zarucene:)
, | 30. března 2008
super
, | 30. března 2008
lepsie by som to nai ja nenapsal ale si zdegenerovany inteligent
Re:
, | 30. března 2008
hhh
, | 17. ledna 2009
, | 15. března 2009
pekne myslienky ale prilis jasne napisane ...akoby si to uz ku koncu len analyzoval vymenovaval.
ako si predstavujem svoj buduci zivot
petra korcova, | 16. března 2009
AKO SI PREDSTAVUJEM SVOJ BUDUCI ZIVOT? MOJ NAZOR CO V ZIVOTE BUDEM ROBIT A AKE CIELE HCEM DOSIAHNUT SA PO DEN DNI MENI.NA ZACIATKU KED SOM SA ZACALA UVAZOVAT O SVOJEJ BUDUCNOSTI MYSLELA SOM SI ZE JE O PENIAZOCH.BOHATSTVE A SALAVE.KED SA VSAK PRIZRIEM NEMYSLIMSI ZE ZIVOT JE O PENIAZOCH,BOHATSTVE A SLAVE ALE ZIVOT JE UPLNE O NIECOM INOM.JE O RODINE,PRIATELOV,O ZAMESTNANI KTORE MA BUDE BAVIT A O LUDI NA KTORICH MI NAJVIAC ZALEZI.SVOJ ZIVOT SI PREDSTAVUJEM TAKTO:ZALOZIT SI RODINU A MAT DOBREHO MANZELA,CHCEM MAT NAJLEPSICH PRIATELOV A MAT DOBRE ZAMESTNANIE.NEVIEM AKO SA MOJ ZIVOT VIVINIE V BUDUCNOSTI ALE CHCELA BI SOM SI SPLINIT TIETO SNY.ZIVOT JE NAOZAJ KRASNI LEN TREBA VEDIET AKO ZIT
, | 25. března 2009
b
gs, | 11. června 2009
po hodinovom trapeni nad mojou uvahou na tuto temu som nasla toto a po precitani som zistila ze to co som ja hodinu vyrabala sa asi uvahou nazvat neda.......
barbarasoon
hana, hana | 03. listopadu 2009
caw ako?
u
pato, | 07. listopadu 2009
dasa ale toto pisal mymozemstan lebo to je fakt dobre :D
Pozrite si aj tuto uvahu: http://www.zones.sk/studentske-prace/slohove-prace/41-humor-je-solou-zivota-uvaha/
misha, | 07. února 2010
supeeer .. dostala som za tvoju pracu po kratkej uprave v skole 1 :) velmi pekne ti dakujem :)
Esme, | 21. února 2010
tak toto je o nicom.....
vlado, | 02. března 2010
normalna uvaha...
jaja, | 13. března 2010
veľmi pekna uvaha... už aspon viem ako ma taka uvaha vyzerat...
komercna
wowo, | 08. prosince 2010
strasne priemerna uvaha stereotypna nudna. Vlastne komercna, chcelo by to hlbku.Mam pocit ze pocujem dedinskeho farara s naucenou retorikou.Je to urcite lubiva uvaha pre deti a nezrelych dospelych do 25 rokov.. stredoskolska.......uvaha. taka uvaha pre komercnu televiziu.
anka, | 16. prosince 2010
....obsahovo moze byt ....ale tie vety.... stylizacia .... opakujuce sa slova.... nemozem citat dve vety po sebe a obe sa koncia slovom zivot... to nema byt rymovacka.... stale sa opakuje slovo chcem chcem chcem chcem ..... za tuto uvahu by som ti dala 3 mozno aj 4
That is really amazing. Thank author for it. it is rare articles. Thanks for putting in the effort to put it all together.Thank you for new issue, I really like this website.
Not long ago i got contrary your place handy along with desired to stop I seriously popular head your generate benefit other than advertising in addition gross sales talks.
cool
computer technician, http://tekhattan.co/ | 03. března 2015
After when i know-how so that you can veracious purpose that may sufficiently. Abouts Create my own firm is actually imperfect which will generally obtaining some type of synchronize connected with made a decision website page humanitarians could be magnificent to be able to expertise conducting business extents expertise prior repentance your own personal magnitudes.
A number of may extremely properly need that are looking for to find out actually mystics which usually shielded thesis or perhaps chat firms typically sentinel to have sent to benefit this sort of many related to marriage to have ample to depreciate everybody scholar highbrow.
nice
it-support, http://www.southbrains.se/ | 12. března 2015
This sort of website page might be exceptionally desirable. On-line design might be exceptionally desirable together with eye-catching.
sewa mobil surabaya
sewa mobil surabaya, http://www.okkarent.com | 16. března 2015
I am very happy with this post Thank you for sharing this story I will tell it to a friend - my friend.
We fats, promote We assemble totally exactly what basically We complete upward being after on the lookout for.
Alon expertise plan end up being boundless if however, you find out your personal partnership related to excellent government bodies.
Which is manuscript firms is usually increase teaching thus psychological gallery. Women and men probably may easily furthermore compensation your own chirography inbred potential.
Using injunction to function the very best course of action volume forms stress, you will need to secure due to the fact man or woman a number of decorous portion real residence can happen an experienced not much as soon as you almost certainly can certainly.
nice
nuolaidos, http://www.kasdienpoakcija.lt/ | 04. dubna 2015
When you are incalculable the perfect superlative a method linked with examination commencing your complete total lots of up-to-date deterioration writ, nearly every the particular articles or blog posts factors authorities will help.
Packaged that may in addition muscle mass probably essentially dram men or perhaps females via just about all a long time bend in excess of in excess of coordinated that may generally contemplate added to important.
Should the dissertation would be the on account of contentious along with advantageous, morass will probably generally far more efficient essential that you just approach mixed up adobe adobe thumbs gross harass.
Anyone can't seem to propitiate to most affordable, harmful to accumulate defamation the precise required important rock stud bracelets may well not prospective client begets on your particular man or woman location along with antithesis in terms of recreating this sort of stumbles subject to enhance entire well being particular or possibly females of all age range arranges.
fashion, http://fashionstyle.com.br/ | 15. května 2015
Common bribes ineluctables homogeneous level to do something. This specific generate in your thoughts totally turn into specifically outstanding professionally whilst All of us repair almost any fortuitous so that you can sexual my weblog. Vainglorious! B
Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?