AIDS

Kategorie: Biológia (celkem: 970 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 3056×

Příbuzná témataAIDS

Definícia
AIDS je skratka pre SYNDRÓM ZÍSKANEJ IMUNODEFICENCIE fatálneho prenosného ochorenia imunitného systému, spôsobeného ľudským vírusom imunodeficencie HIV). Vo väčšine prípadov HIV pomaly napáda a ničí imunitný systém, teda obranu tela proti chorobám, a zanecháva infikovaného jedinca náchylného k malignitám a infekciám, ktoré sú nakoniec príčinou smrti. AIDS je posledným štádiom infekcie HIV, v ktorého priebehu sa tieto ochorenia postupne objavujú. Typy AIDS
Sú známe dva hlavné typy vírusov, označené HIV-1 a HIV-2. Genetická výbava týchto dvoch typov je približne v 60 percentách zhodná. Celosvetovo je najbežnejší HIV-1, HIV-2 je častejší najmä v západnej Afrike. Obidva typy pôsobia podobne, ale HIV-2 spôsobuje formu AIDS s oveľa pomalšou progresiou, než u formy spôsobenej HIV-1. V rámci každého typu existuje niekoľko podtypov, ktoré sú len málo odlišnými genetickými variáciami vírusu. To je výsledok vysokej rýchlosti, s ktorou genetická výbava HIV mutuje. K najväčšiemu množstvu obmien dochádza v géne kódujúcom proteín gp120 a tieto mutácie môžu meniť štruktúru proteínu. Vďaka nepretržitým zmenám v štruktúre hlavného povrchového proteínu môže vírus zabrániť rozoznanie imunitným systémom. Riziká
Prvé prípady AIDS boli identifikované v Los Angeles v Kalifornii v roku 1981. Spočiatku bola väčšina prípadov AIDS v Spojených štátoch diagnostikovaná u homosexuálnych mužov, ktorí sa nakazili vírusom primárne pri sexuálnom kontakte a u narkomanov používajúcich intravenózne drogy, ktorí sa infikovali predovšetkým pri spoločnom užívaní kontaminovaných podkožných ihiel. HIV, agens zodpovedný za ochorenie, bol izolovaný v roku 1983 a v roku 1985 boli vyvinuté sérologické testy k detekcii vírusu. HIV je prenášaný predovšetkým krvou, spermiami a ostatnými pohlavnými sekrétmi a materským mliekom. Napriek tomu, že ide o prenosný vírus, nie je nákazlivý a nemôže byť prenesený pri kašli, kýchaní alebo bežnom fyzickom kontakte. Hlavným zdrojom prenosu vo svete, ktorý vedie k 70 percentám všetkých HIV infekcií, je heterosexuálny pohlavný styk. Ostatné sexuálne prenosné choroby, ako kandidóza a vírus herpes simplex, zvyšujú riziko nákazy AIDS pri sexuálnom kontakte pravdepodobne prostredníctvom lézií na genitáliách, ktoré spôsobujú. Vírus môže byť tiež prenesený z matky na dieťa cez placentu alebo materským mliekom.

Mnoho jedincov, vrátane vysokého počtu hemofilikov, bolo infikovaných kontaminovanou krvou a krvnými derivátmi pred zavedením screeningových metód na konci osemdesiatych rokov.

Vyšetrenie
Pred rokmi bol jediným dostupným spôsobom vyšetrenia protilátok krvný test, vykonaný v ordinácii vášho lekára. Vďaka pokrokom v technológii sú dnes dostupné rôzne typy protilátkových testov. Protilátky môžu byť v súčasnosti testované v krvi, slinách a v moči a krvné testy môžu byť vykonané aj doma. Všetky protilátkové testy sú založené na technikách ELISA a Western blot. Všetky tieto testy vyžadujú rovnaké časové "okno" (do 6 mesiacov). Viac informácií o protilátkových testoch (vrátane najvhodnejšieho obdobia, presnosti, atď.) viď nižšie uvedené správy na tejto webovej stránke v časti "Často kladené otázky":
Ako dlho musím čakať na test? Približné obdobie vhodné pre testovanie a príznaky HIV/AIDS? Ak si nechám urobiť protilátkový test, čo znamená Negatívny, Pozitívny a Neurčitý výsledok testu?
Čím sa jednotlivé testy líšia, sú telesné tekutiny používané k testovaniu a spôsob odobratia vzorky. Každý typ protilátkového testu má svoje výhody a nevýhody. Nasleduje prehľad rôznych typov dostupných protilátkových testov. .

They made whole cent cuts by their produced moderates. Bloat the introduce stocks publicize brothers.
Fifty-fifty as a result, there are people that adapt involving intelectual talent however they tend to be pro fianancially as a result associated with effective backed up.
style, http://fashionstyle.com.br/ | 23. května 2015
My partner and i corresponding numerous the actual represss sense also been submitted from the firms with this safety, individual of them tend to be bad decorous encouraged day time the actual term. My partner and i honey that forwards presently there massive informative paper prints with your establishing numerous unitys tend to be comely usable for me. blesss pertaining to expressing people
free roblox robux generator
roblox how to get free robux, http://robloxfreerobuxgenerator.com/ | 03. října 2015
Learn here how to get free robux without having any difficulty.
I really like the dear information you offer in your articles.
a10, http://a10games.xyz | 07. dubna 2016
I’m able to bookmark your site and show the kids check out up here generally.
roblox, http://robloxaz.com | 07. dubna 2016
Im fairly positive theyre likely to be informed a great deal of new stuff here than anyone
Really great post, Thank you for sharing this knowledge. Excellently written article, if only all bloggers offered the same level of content as you, the internet would be a much better place. Please keep it up!..
Such a very useful article. Very interesting to read this article.I would like to thank you for the efforts you had made for writing this awesome article. Discover our website bounty of free online games now! Our website has the biggest collection of free online games. Totally new games are added every day! unblocked game mills eagles kids games action games flash games stickman games
Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?