AIDS

Kategorie: Biológia (celkem: 970 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 21. ledna 2007
  • Zobrazeno: 9524×

Příbuzná témataAIDS

REFERÁT NA CELOSVETOVÚ PROBLEMATIKU:
VÝRUS HIV (HUMAN IMMUNODEFICIENCY VIRUS)
CHOROBA AIDS (ACQUIRED IMMUNODEFICIENCY SYNDROME)

AIDS
Je infekčné onemocnenie prenosné z človeka na človeka. Je to skratka pre Acquired Immunodeficiency Syndrome, alebo syndróm získaného zlyhania imunity.
História
Toto nové, skôr neznáme onemocnenie človeka, bolo prvýkrát popísané v roku 1981. Prvé prípady boli zistené v USA u mladých homosexuálnych mužov, ktorí trpeli zvláštnou formou zanieteniu pľúc. V roku 1983 vedci vo Francúzku a USA izolovali z medzných uzlín homosexuálnych mužov nový vírus, ktorý bol nazvaný ako Human Immunodeficiency Virus, alebo vírus ľudskej imunodeficiencie (HIV). V roku 1986 bol v západnej Afrike objavený ďalší vírus vyvolávajúci podobné príznaky ako vírus HIV, ktorý bol pomenovaný aako HIV-2, zatiaľ prvý objavený vírus ako HIV-1. Spätne bol potvrdený výskyt tohoto onemocnenia v Afrike a v Karibskej oblasti už v sedemdesiatych rokoch tohoto storočia. Pôvodca AIDS
Onemocnenie AIDS spôsobuje vírus, ktorý je označovaný ako HIV. Tento vírus je patogénny výlučne pre človeka a vyvoláva onemocnenie s dlhodobým latentným obdobím a chronickým priebehom. Po vniknutí do organizmu tu vírus pretrváva po celý život. Infekcia vedie väčšinou ku smrti nemocného. Keď HIV vnikne do ľudského organizmu, napadá predovšetkým biele krvinky nazývané T-lymfocyty, ktoré majú zásadný význam pre obranyschopnosť človeka proti infekciám. HIV má na povrchu guľovité útvary, ktorých prostredníctvom vniká do T- lymfocytov, kde sa množia. Vírusom zmenené bunky potom nie sú schopné vykonávať svoji pôvodnú funkciu pri obrane organizmu a infikovaný človek sa potom neubráni ani bežnej infekcii. Vírus HIV je mimo ľudské telo rýchle ničený vyschnutím, je značne citlivý na vysoké teploty - var ho ničí behom niekoľko minút. Voči UV žiareniu je však pomerne odolný. Bežné dezinfekčné prípravky vírus spoľahlivo zneškodnia, podobne aako sterilizácia. Klinický obraz
Zdrojom nákazy je infikovaný človek, pri ktorom nieje podstatné, či má či nemá príznaky onemocnenia AIDS. Zhruba za 6 až 8 týždňov po nákaze sa u časti infikovaných osôb objaví tzv. primárne onemocnenie. To sa prejavuje príznakmi pripomínajúcimi chrípku - teplotou, nočným potením, zvýšenou únavou, bolestí v kĺboch, zväčšením medzných uzlín, u niektorých osôb i vyrážkami. Onemocnenie i bez liečby odznie behom 1 až 3 týždňov. Druhá časť infikovaných osôb zostáva celkom bez klinických prejavov.

Všetky infikované osoby, a či s príznakmi primárneho onemocnenia alebo bez nich, sú nosiči víru a nebezpečnými zdroji nákazy pre ďalšie vnímané osoby. V ďalšom priebehu nákazy je infikovaná osoba celkom bez klinických príznakov. Toto obdobie je nazývané obdobím latencie a trvá od 6 mesiacov až do 10 rokov. U niektorých osôb i dlhšie. I v priebehu tohto obdobia sú títo ľudia zdrojom nákazy. Po období latencie sa u časti z nich objaví zdurenie medzných uzlín - najčastejšie na krku a v podpazuší. Ďalšími prejavmi sú: výrazná únava, horúčky a nočné potenie, ďalej strata telesnej hmotnosti najmenej o 10% behom 3 mesiacov a rôzne kožné vyrážky. Niekedy i zvýšená podráždenosť, poruchy pamäti, demencia. Plne rozvinuté onemocnenie AIDS je charakterizované úplným zlyhaním obranyschopnosti organizmu. Človek potom onemocnie buď najrôznejšími infekčnými chorobami alebo nádormi. Umiera potom i na infekcie, ako napr. na zápal pľúc, tuberkulózu, parazitárne a plesňové onemocnenie, voči ktorým je inak zdravý človek odolný.

Liečba
HIV infekciu zatiaľ nevie nikto na svete vyliečiť, onemocnenie AIDS vždy končí smrťou. Existujú iba lieky (napr. AZT), ktoré dokážu pri dodržovaní správnej životosprávy predĺžiť bezpríznakové obdobie infikovaných osôb i zmierniť priebeh onemocnenia. Očkovací látka proti HIV nákaze nebola dodnes vyvinutá.
Dôkaz HIV nákazy
Stanovenie nákazy HIV sa robí vyskytnutím protilátok v krvi, ktorá sa v nej tvoria ako odpoveď na prítomnosť víru. Protilátky, umožňujúce dôkaz infekcie HIV, sa objavujú asi za 7 až 12 týždňov po nákaze, v niektorých prípadoch i neskôr. Kým je krv vyšetrená pred vznikom protilátok a je podozrenie na možnosť nákazy, je treba vyšetrenie v určitom časovom odstupe opakovať. Všetky podozrivé výsledky je treba potvrdiť opakovaným vyšetrením krvi. Vyšetrovanie na HIV je dobrovoľné a na prianie vyšetrovanej osoby môže byť i anonymné. Všetky údaje o vyšetrovaných osobách sú chránené povinnou mlčanlivosťou všetkých zdravotníckych pracovníkov. Každý človek, ktorý chce zistiť, či je či nieje infikovaný HIV, môže navštíviť svojho ošetrujúceho lekára alebo epidemiologické oddelenie hociktorej hygienickej stanice alebo poradňu pre AIDS a požiadať o prevedenie testu na HIV, ktoré sa robí bezplatne.
Výskyt HIV nákazy vo svete
Epidémia AIDS je celosvetovým problémom výnimočného rozsahu, ktorá postihuje jak rozvinuté, tak i rozvojové krajiny. HIV infekcia postihla už všetky obývané kontinenty a vyvolala tak celosvetovú epidémiu. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie bolo už vo svete infikovaných viac než 29 miliónov osôb.

Odhaduje sa, že z tohoto došlo u 8.4 milióna dospelých a 3 miliónov detí k rozvinutiu onemocnenia AIDS. Najvyšší počet prípadov sa vyskytuje v Afrike, Ázii a z európskych zemí vo Španielsku, Portugalsku, Taliansku, Francúzku a Nemecku. V poslednej dobe dochádza k dramatickému vzostupu hlásených prípadov AIDS najmä v juhovýchodnej Ázii a najnovšie v niektorých krajinách východnej Európy (Ukrajina a niektoré ďalšie štáty bývalého Sovietskeho zväzu).
Spôsob prenosu
Vírus HIV sa prenáša z človeka na človeka
· pohlavným stykom s infikovanou osobou
· krvou či krvnými produktmi obsahujúcimi HIV
· z infikované matky na plod alebo novorodenca
1. Aby došlo k nákaze vírom HIV, musí byť vírus zanesený do krvného obehu. Najvýznamnejším pre šírenie HIV infekcie je nechránený pohlavní styk. Vírus je prenášaný prostredníctvom krvi, spermie či poševného sekrétu. Vírus môže byť prenášaný z muža na ženu i z muža na muža. Významnú rolu hrá spôsob sexuálneho styku. Vysoké riziko prenosu infekcie je spojené s análnym pohlavným stykom, pri ktorom môže dôjsť k drobným poraneniam sliznice konečníka a tým k zaneseniu víru do krvného obehu partnera. V posledných rokoch stále stúpa riziko prenosu infekcie pri heterosexuálnom pohlavnom styku. Riziko nákazy je tým vyššie, čím vyšší je počet sexuálnych stykov s infikovanou osobou a čím vyšší je počet sexuálnych partnerov. Riziko prináša i styk behom menštruácie.

2. Druhým spôsobom prenosu HIV je prenos prostredníctvom krvi či krvných produktov. Tento spôsob prenosu sa môže uplatniť všade tam, kde dojde k porušeniu povrchu kože. Sem patrí i prenos infekcie u vnútro- žilných narkomanov, ktorí si navzájom požičiavajú nesterilné striekačky a ihly. Pri krvnej transfúzii je pravdepodobnosť prenosu vďaka pravidelnému vyšetrovaniu všetkých darcov krvi zanedbateľná. 3. Tretia možnosť prenosu je prenos z infikovanej matky behom tehotenstva na plod alebo behom pôrodu na novorodenca. K prenosu HIV môže dôjsť i pri kojení materským mliekom. Vírus HIV sa neprenáša vodou, potravinami, vzduchom, bozkaním, kašľaním, kýchaním, podaním ruky, bežným kontaktom. K nákaze nedojde ani spoločným užívaním nádob, príborov a pohárov, kúpaním v bazénoch, spoločným používaním toaliet, spŕch, sáun. Neprenáša sa ani hmyzom.
Prevencia
Vzhľadom k tomu, že dodnes neexistuje očkovacia látka proti nákaze HIV, je najlepšou a jedinou cestou, jak sa chrániť pred touto nákazou zodpovedné chovanie každého človeka. Hlavnými rizikovými faktormi v ľudskom chovaní je nechránený sex a vnútro- žilná narkománia.
HIV nákaza sa šíri predovšetkým sexuálnym stykom.

Preto bezpečné sexuálne chovanie je v prevencii šírenia AIDS najdôležitejšie. Iba sexuálna abstinencia alebo vzájomná partnerská vernosť vylučujú plne možnosť prenosu nákazy.
Nebezpečné môže byť i šírenie HIV pri tetovaní , pokiaľ je prevádzané nesterilnou ihlou.
Doporučená literatúra
Johnson, E.M.
Ako sa vyhnúť AIDS
Šejda, J. a spol.
Prevencia, liečba a ďalšie aspekty nákazy HIV/AIDS
Holub, J. a Kol.
AIDS a my alebo čo je treba vedieť o AIDS
Connor, S., Kingmanová, S.
Stratená imunita
Meredithová, S. Dospievanie a sex.

strach z HIV
lenka, | 21. prosince 2007
Mam otzaku a velmi prosim o odpoved. Mam kamaratku ktora je HIV pozitivna. Nedavno sme to prehnali s alkoholom a doslo medzi nami k bozkavaniu a ku styku hladeniu, a prstovaniu. Mala som na ruke porezany prst a ona popraskane ruky z prace. Prosim mohlo sa z posvoveho sekretu dostat na moj porezany prst jej sekret, a tym padom mohla som sa nakazit HIV? bojim sa neskutocne som vydata mam 2 deticky a velmi som bola nezodpovedna. Mohla som sa takymto sposobom nakazit? Taktiez som mala popraskane pery, ale ona neviem asi nie, ale bojim sa ze ma nakazila tym posvovym sekretom ,tkroy sa mi dostal do rany, kedze ten prst som mala porezany a dotykala som sa jej tou rukou bojim sa bojim asi sa zblaznim boze odpovedzete mi ako to prebieha urcite pojdem n testy, ale nechcem aby sa o tom niekto dozvedel ani v pripade ak budem HIV pozitivna ako dlho budem zit s touto chorobou? KedY zomrem:?
aids
, | 14. února 2009
, | 16. února 2009
, | 07. srpna 2009
h
nice
nyc it support, http://tekhattan.nyc/ | 24. dubna 2015
All of us make sure authenticate your motor vehicle going on virtually any body make it through dental office professionist health associated with handys apprehend.
My very own, certain purpose is usually to most likely utilize a hammering underneath with this wonderful internet site internet site nevertheless contain of your respective certain consorts check-up numerous normally.
Re: nice
cccam server, http://www.titaniumsat.net/ | 29. listopadu 2015
,že viužívajú namiesto využívajú tak to je fakt bieda....
That is really most of these well-known fickle. Soon after the second my loved ones as well as when i is basically bordered by means of unceasing internet websites which keep on being a challenge with this particular statement investing in a really motorcycle folks connected with offering prepared approaches puritanical with regards to alienate.
Que cela puisse paraître vers l'arrière, compte tenu notamment de dépendance à l'égard de l'industrie du jeu vidéo sur la technologie avant-gardistes, tant les entreprises que leurs clients apparaissent résistants à changer.
Packers and Movers
Manish kumar, | 22. června 2015
Thanks for post this helpful post - Please visit for More information about - http://www.expert5th.in/packers-and-movers-hyderabad/ http://packersmoverspune.top3rd.in/ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-mumbai/ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-chennai/
Rohit Kumar
Manish kumar, | 22. června 2015
This article is really fantastic and thanks for sharing the valuable post. http://www.expert5th.in/packers-and-movers-delhi/ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-bangalore/ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-gurgaon/ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-pune/
detailteller
Manish kumar, | 22. června 2015
Thanks for all your information, Website is very nice and informative content. http://www.expert5th.in/packers-and-movers-noida/ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-thane/ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-navimumbai/ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-ghaziabad/ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-faridabad/
AsharSeo
rhinoplasty sydney, http://goo.gl/vaFl9D | 03. října 2015
This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I've shared your site in my social networks! Language Of desire..
I just wish to give an enormous thumbs up for the nice info you’ve got right here on this post. I will probably be coming back to your weblog for more soon what to text your ex girlfriend to get her back.
This is very interesting, You are a very skilled blogger.
AsharSeo
marketing, https://goo.gl/nlsxWa | 12. října 2015
I just wish to give an enormous thumbs up for the nice info you’ve got right here on this post. I will probably be coming back to your weblog for more soon what to text your ex girlfriend to get her back.
Hieronder een lijstje van (ex)GTST-ers die in Goudkust hebben gespeeld.
I think additional updates and can be returning. I actually have filtered for qualified enlightening substance of this calibre in the course of the past varied hours.
All of us make sure authenticate your motor vehicle going on virtually any body make it through dental office professionist health associated with handys apprehend.
write articles really concerned themselves with writing great content like you, more readers would be interested in their writings.
cccam server, http://www.sat-gold.com/ | 07. prosince 2015
(you I'm right now not certain the spot you are getting your information, however awesome subjectmay use HTML tags for style)....
Preto bezpečné sexuálne chovanie je v prevencii šírenia AIDS najdôležitejšie. Iba sexuálna abstinencia alebo vzájomná partnerská vernosť...
Anybody knows what's sexual intercourse. In my opinion, universities must teach as well as train learners regarding intercourse adequately.
firmly regarding this and so really enjoy understanding more about this kind of subject. Good to read This!
Did you know that this is really a vain in our society. Because of this many people dies every day. I hope Doctors should find a solution of this.
netflixsecret
netflix, http://netflixsecret.com | 12. března 2016
This is a great article, that I really enjoyed reading. Thanks for sharing.
Mortal Kombat @ http://mortalkombatxl.com/ Atari Breakout @ http://ataribreakoutaz.com/ Dragon Ball Z Games @ http://dragonballzgames247.com/
Nice post thanks for the information Packers and Movers in Bangalore @ http://www.movingsolutions.in/packers-and-movers-in-bangalore.html Packers and Movers in Pune @ http://www.movingsolutions.in/packers-and-movers-in-pune.html
Deepak Jha
Deepak Jha, | 05. května 2016
Packers and Movers in Gurgaon go to:- http://www.moveby5th.in/packers-and-movers-gurgaon.html Packers and Movers in Pune go to:- http://www.moveby5th.in/packers-and-movers-pune.html Packers and Movers in Bangalore go to:- http://www.moveby5th.in/packers-and-movers-bangalore.html Packers and Movers in Hyderabad go to:- http://www.moveby5th.in/packers-and-movers-hyderabad.html
Packers and Movers Gurgaon go to:- http://www.movers5th.in/packers-and-movers-gurgaon/ Packers and Movers in Delhi go to:- http://www.movers5th.in/packers-and-movers-delhi/ Packers and Movers Mumbai go to:- http://www.movers5th.in/packers-and-movers-mumbai/
Packers and Movers Hyderabad
sushilkr, http://www.movers5th.in/packers-and-movers-hyderabad/ | 05. května 2016
Packers and Movers Hyderabad go to:- http://www.movers5th.in/packers-and-movers-hyderabad/ Packers and Movers Pune go to:- http://www.movers5th.in/packers-and-movers-pune/ Packers and Movers Bangalore go to:- http://www.movers5th.in/packers-and-movers-bangalore/
You done certain good points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will agree with your blog.
You done certain good points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will agree with your blog.
I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post.
You will find a lot of approaches after visiting your post. I was exactly searching for. Thanks for such post and please keep it up
Packers and Movers Domlur Packers and Movers in Domlur http://www.bangalorelocal.in/packers-movers-domlur-bangalore.html Packers and movers langford town Packers and Movers in langford town http://www.bangalorelocal.in/packers-movers-langford-town-bangalore.html
I wanted to thank you for this excellent read!! I definitely loved every little bit of it. I have you bookmarked your site to check out the new stuff you post
Ashar Seo
private investigators fees, http://www.sk.com.sg | 13. června 2016
You will find a lot of approaches after visiting your post. I was exactly searching for. Thanks for such post and please keep it up
Intrduction
Shilpa Malhotra, http://www.delhigurgaon.in | 16. června 2016
Thanks for sharing excellent information. Your site is very cool. I am impressed by the details that you have on this site.
We've been with this for two main several years currently along with I'm able to currently discover people planning a little more forward using this sort of identification. I like our operate
Superb Content! This is very useful article and included data very prominent and clear for everyone.
Send Rakhi to India
Send Rakhi to India, http://www.sendeliterakhitoindia.com/ | 24. června 2016
Thanks for this articles. You have provided nice information. Rakhi Gift Hampers
damprid activated charcoal, http://banksyimm.allyou.net/?mode=view | 25. června 2016
If you love fashion and to be always stylish then you should check this out.Here are best fashionable dresses are waiting for you to be trendy.Thanks
This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I've shared your site in my social networks! Language Of desire.
affiliate business, https://soundation.com/user/BettyCurry | 27. června 2016
I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post.
garcinia cambogia, http://healthsupplementtrials.com/garcinia-cambogia/ | 27. června 2016
Such a very useful article. Very interesting to read this article.I would like to thank you for the efforts you had made for writing this awesome article
next page, http://www.newspond.com/profile/PatriciaMurphy/ | 30. června 2016
Hey what a brilliant post I have come across and believe me I have been searching out for this similar kind of post for past a week and hardly came across this. Thank you very much and will look for more postings from you
I read a considerable measure of stuff and i found that the method for composing to clearing that precisely need to say was great so i am inspired and i like to come back again in future
I thought it was going to be some boring old post, but it really compensated for my time. I will post a link to this page on my blog
A good blog always comes-up with new and exciting information and while reading I have feel that this blog is really have all those quality that qualify a blog to be a one
If you love fashion and to be always stylish then you should check this out.Here are best fashionable dresses are waiting for you to be trendy...
Each time I used to always check blog posts within the first hours in the break of day, because I like to get information increasingly more.
The Digital Centre, http://www.thedigitalcentre.com.au/news/ | 19. července 2016
Your blog provided us with valuable information to work with.Each & every tips of your post are awesome. Thanks a lot for sharing. Keep blogging.
You’ve done your best, with so much class. If wanted to know more about green smoke reviews, than by all means come in and check our stuff sexy club flyers
I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work! best stocks to day trade
On my website you'll see similar texts, write what you think. travel nursing companies
Great Information sharing .. I am very happy to read this article .. thanks for giving us go through info.Fantastic nice.
A good blog always comes-up with new and exciting information and while reading I have feel that this blog is really have all those quality that qualify a blog to be a one
Your own feedback and listed below are excellent in my opinion,incidentally I should say also definitely will teach some great supplements for your needs every
I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work! best stocks to day trade
ou are going to be astounded to discover that there are many internet websites online, exactly where a single can find custom-made defensive get more info
Your own feedback and listed below are excellent in my opinion,incidentally I should say also definitely will teach some great supplements for your needs every
cccam server, http://www.sat-gold.com/ | 24. července 2016
We feel that Teddy the Guardian is a great way to use a teddy bear in the medical field to help doctors and parents get better information about our children...
jackrobin
read full report, http://jktherapy.strikingly.com | 26. července 2016
ou are going to be astounded to discover that there are many internet websites online, exactly where a single can find custom-made defensive get more info as example
Your own feedback and listed below are excellent in my opinion,incidentally I should say also definitely will teach some great supplements for your needs
affordable link building, https://www.codeplex.com/site/users/view/supremacyim4 | 16. srpna 2016
Your own feedback and listed below are excellent in my opinion,incidentally I should say also definitely will teach some great supplements for your needs.
abdullah, | 18. srpna 2016
دليل مراكز صيانة الأجهزه الالكترونية والكهربائيه اتصلوا نصلكم 19058 خدمة فورية بالضمان المعتمد عند اتصالكم بالوكيل المعتمد في مصر ستجدون العديد من الخدمات المتاحة 1-اصلاح اعطال ومشاكل الاجهزة المستعصية وايجاد الحلول دائما 2-توافر قطع غيار الاصلية 3-ستة و تسعون بالمائة من خدمات الاصلاح والصيانة يتم بالمنزل http://daewoo.misr.services/ http://ariston.misr.services/ http://glem-gas.misr.services/ http://sharp-sales.misr.services/ http://bosch.misr.services/ http://carrier.misr.services/ http://universal.misr.services/ http://lg.misr.services/ http://zanussi.misr.services/ http://whirlpool.misr.services/ http://admiral.misr.services/ http://kiriazi.egypt-repair.com/
Your own feedback and listed below are excellent in my opinion,incidentally I should say also definitely will teach some great supplements for your needs.
Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly that love and read more on this topic. If possible, such as gain knowledge, would you mind updating your blog with additional information? It is very useful for me.
I have been reading out lots of your articles and i can claim pretty nice stuff. I will make sure to bookmark your blog..
1987 toyota 4runner car covers
1987 toyota 4runner car covers, https://www.carcover.com/toyota/4runner/1987.html | 06. března 2017
When i populate ended up searching in the same way it’s showing company to look for the great.
Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?