Aerobné systémy biologického čistenia odpadových vôd

Kategorie: Biológia (celkem: 970 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 5765×

Příbuzná témataAerobné systémy biologického čistenia odpadových vôd

Aerobné systémy biologického čistenia odpadových vôd.

Pri aerobnom biologickom čistení odpadových vôd sa využíva tzv. funkčná polykultúra tvorená zmesou aerobných a anaerobných baktérií, plesní, húb, kvasiniek, prvokov, vírnikov a červov. Vhodné zloženie polykultúry je dané zložením odpadovej vody a technologickým procesom čistiarne. Mikroorganizmy využívajú organické látky v odpadovej vode ako substrát, ktorý čiastočne oxidujú na CO2 a vodu a tiež čiastočne premieňajú na novú biomasu. Aerobné biologické čistenie sa robí v aktivačných nádržiach alebo v biologických kolónach.

Čistenie v aktivačných nádržiach.

Kontinuálne biologické čistenie s recykláciou nazývame aktivačný proces. Schému aktivačného procesu je vidieť na obr.3.15. Aktivačné nádrže bývajú betónové, pravouhlé, nádržové alebo kanálové (koridorové). Výška vodného stĺpca býva 3 a 6 m. Kyslík sa do nádrže dodáva aeračným zariadením, ktoré udržuje aktivovaný kal v rozptýlenom stave.
Spôsoby aerácie:
• pneumatická - vzduch je vháňaný ku dnu nádrže, kde sa dostáva do vody dierovanými trubkami. Tieto aerátory sa rozdeľujú na hrubo, stredne a jemnobublinkové. Priemer bublín býva 2÷10 mm.
• mechanická aerácia - pri ktorej je hladina je mechanicky čerená.
Aerátory majú os otáčania : - vertikálnu (aeračné turbíny)
- horizontálnu (aeračné valce, kefy).
• kombinovaná aerácia,
• aerácia čistým kyslíkom - špeciálne prípady (celulózky).


Čistenie v biologických kolónach.

Pri druhom spôsobe aerobného biologického čistenia sa používajú biologické kolóny. Sú to nádrže obyčajne kruhového pôdorysu, ktorých plášť býva betónový, plechový alebo laminátový. Ich náplň tvorí kamenná drť, sypané výlisky z plastov alebo bloky z profilovaných plastických dosiek. Merný povrch plastických náplní býva 80 až 300 m2/m3, medzerovitosť 90 ÷ 97 %. Dôležité je zabezpečiť rovnomerné rozdelenie odpadovej vody po celom priereze kolóny. Najčastejšie sa na to používa kropítko s hydraulickým pohonom na princípe Segnerovho kolesa. Funkčná polykultúra je aktivovaná vo forme biofilmu na náplni, po ktorej steká odpadová voda. Aerácia je zabezpečovaná prirodzeným prúdením vzduchu v dôsledku teplotného rozdielu vo vnútri a zvonka kolóny. Prebytočná biomasa je strhávaná prúdom vody a po separácii v dosadzovacej nádrži nie je potrebné vracať ju do kolóny.

Vyčistená voda však môže aj recirkulovať kvôli zriedeniu koncentrovaných odpadových vôd alebo kvôli preplachu náplne kolóny.
Zvláštnym druhom biologických kolón sú rotačné diskové reaktory. V nich je biofilm kultivovaný na pomaly sa otáčajúcich zvislo postavených diskoch, ktoré sú čiastočne ponorené do čistenej odpadovej vody. Rotácia disku zabezpečuje striedavý kontakt biofilmu s odpadovou vodou a vzduchom. Konštrukčne sú riešené ako horizontálne pretekaný žľab s plastovými kotúčami. Priemer kotúčov býva 0,5 m až 3,5 m. Biologické kolóny majú tieto výhody :
• nižšia spotreba energie v porovnaní s aktivačným procesom,
• vyššia odolnosť biofilmových reaktorov voči tvorbe vlákien mikroorganizmov, kedy sa separačné schopnosti suspenznej kultúry zhoršujú v dôsledku rozvoja vláknitých mikroorganizmov.

Nazov: životopis
Autor: Tippy Hedren
Oblast: 15
--------------------

Actress. Born in New Ulm, Minnesota. Hedren was acting in a commercial during the Today show in 1952 when Alfred Hitchcock “discovered” her. He placed her in a starring role in his film classic The Birds (1963), then in Marnie (1964) with Sean Connery, and she developed the screen persona of an icy, sophisticated, but vulnerable blonde beauty. She next appeared in Charlie Chaplin’s final film The Countess from Hong Kong with Marlon Brando and Sophia Loren, but it was a flop, and her film career ultimately did not live up to its early promise.

During filming in Africa of Satan’s Harvest in 1969, Hedren became interested in the plight of wildlife. Since then she has devoted much of her life to the creation and funding of wildlife preservation groups. She is founder and director of The Shambala Preserve and The Roar Foundation, named after her 1981 film Roar which featured a performance by daughter Melanie Griffith, and was directed by her second husband, director Noel Marshall. She teamed up with Melanie again in 1990’s Pacific Heights.

Hedren has been married three times. With her first husband, Peter Griffith, she had Melanie, born in 1957. She was married to Noel Marshall from 1964 to 1982, and married her current husband, Luis Barrenecha, in 1985. Hedren resides in the Shambala complex near Acton, CA.

Really at this time there may very well be brilliant unfavorable factor in connection with built the identical more than likely you may definitely observe basically wonderful build in addition to endurable.
play ragnarok, http://rebirthro.com | 27. května 2015
This is precisely what I am lookng beside reckon to arrange our method to me! Anyone establish skilled some awesome job. The fellow is thoroughly apropos in kind to our guidance currently, relays I am truly sacred in sort to weigh about the concept. Blesss among reckon to enormous income.
nice
SAP Remote Access, http://www.ivobe.com/ | 15. června 2015
Always be grateful quite a lot concerning completely new problem, I favor this excellent web site.
AsharSeo
beauty surgery, http://goo.gl/vaFl9D | 03. října 2015
This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I've shared your site in my social networks! Language Of desire..
I am happy to find this post very useful for me, as it contains lot of information. I always prefer to read the quality content and this thing I found in you post....
When she looked at someone with her big, dark eyes as she listened, that person felt all at once thoughts rise up from deep within, thoughts which even their owner had never suspected of being in there.
I am happy to find this post very useful for me, as it contains lot of information. I always prefer to read the quality content and this thing I found in you post..
AsharSeo
seo company sydney, https://goo.gl/nlsxWa | 12. října 2015
I just wish to give an enormous thumbs up for the nice info you’ve got right here on this post. I will probably be coming back to your weblog for more soon what to text your ex girlfriend to get her back.
Get a wide range of packing and moving companies at helloenquiry.in. We endeavour to furnish the best packers and movers companies in your city at ease of Internet.....
price enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content material as you did, the internet can be a lot more useful than ever before.
Calculator plans to exact his revenge on Oracle by first unleashing a nanovirus upon the citizens of Gotham City that will turn them into mindless techno-zombies! The next step in his plan? Killing everyone close to her – including Batgirl!
Cominciamo dalla frase che arrivo per l'IVA a intervalli all'inizio, non apprezzano una cosa. Quello che voglio dire è che abbiamo una propensione a non dovrebbe aiuta una tassa o di pagare una tassa per iniziare fuori esso.
cccam server, http://www.cccam.tv/ | 21. listopadu 2015
Bola to imperialistická vojna medzi dvomi koalíciami kapitalistických velmocí (centrálnymi mocnosťami a Dohodou) ...
Tupperware is choosing a proactive role to relieve its ecological impact using eco-conscious making and growth of products
It’s been a comfort, my companion as I think of it , Me, my best friend where It’s been a comfort, my companion as I think of it , Me, my best friend where I can be real, for know one really knows us better than ourselves when we want to be open with ourselves, right? Hugs to you dear one.
מהיתרו ללונדון, | 28. května 2016
You will find a lot of approaches after visiting your post. I was exactly searching for. Thanks for such post and please keep it up
You will find a lot of approaches after visiting your post. I was exactly searching for. Thanks for such post and please keep it up
Ashar Seo
rate for private detective, http://www.sk.com.sg | 04. června 2016
You will find a lot of approaches after visiting your post. I was exactly searching for. Thanks for such post and please keep it up
Ashar Seo
rate for private detective, http://www.sk.com.sg | 08. června 2016
I wanted to thank you for this excellent read!! I definitely loved every little bit of it. I have you bookmarked your site to check out the new stuff you post
Ashar Seo
Singapore cheating spouse, http://www.sk.com.sg | 13. června 2016
You will find a lot of approaches after visiting your post. I was exactly searching for. Thanks for such post and please keep it up
Cristina Fernandez
paula uol, http://creditosrapidos.productosbancarios.net/ | 13. června 2016
thanks for sharing
Ashar Seo
0800 call forwarding, http://0800-company.com/ | 19. června 2016
We've been with this for two main several years currently along with I'm able to currently discover people planning a little more forward using this sort of identification. I like our operate
If you love fashion and to be always stylish then you should check this out.Here are best fashionable dresses are waiting for you to be trendy.Thanks
A good blog always comes-up with new and exciting information and while reading I have feel that this blog is really have all those quality that qualify a blog to be a one
If you love fashion and to be always stylish then you should check this out.Here are best fashionable dresses are waiting for you to be trendy...
Each time I used to always check blog posts within the first hours in the break of day, because I like to get information increasingly more.
Your blog provided us with valuable information to work with.Each & every tips of your post are awesome. Thanks a lot for sharing. Keep blogging.The Digital Centre
this site, http://martinjackson.pen.io/ | 19. července 2016
You’ve done your best, with so much class. If wanted to know more about green smoke reviews, than by all means come in and check our stuff sexy club flyers
I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work! best stocks to day trade
On my website you'll see similar texts, write what you think. travel nursing companies
Great Information sharing .. I am very happy to read this article .. thanks for giving us go through info.Fantastic nice.
A good blog always comes-up with new and exciting information and while reading I have feel that this blog is really have all those quality that qualify a blog to be a one
Your own feedback and listed below are excellent in my opinion,incidentally I should say also definitely will teach some great supplements for your needs every
I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work! best stocks to day trade
jackrobin
this site, http://harryprice.pen.io/ | 24. července 2016
ou are going to be astounded to discover that there are many internet websites online, exactly where a single can find custom-made defensive get more info
Your own feedback and listed below are excellent in my opinion,incidentally I should say also definitely will teach some great supplements for your needs every
cccam server, http://www.sat-gold.com/ | 24. července 2016
Three are usually cheap Ralph Lauren available for sale each and every time you wish to buy....
jackrobin
this site, https://speakerdeck.com/briantaylor | 26. července 2016
ou are going to be astounded to discover that there are many internet websites online, exactly where a single can find custom-made defensive get more info as example
Your own feedback and listed below are excellent in my opinion,incidentally I should say also definitely will teach some great supplements for your needs
seo linkbuilding, http://locast.mit.edu/healthdiary/user/69068/ | 16. srpna 2016
Your own feedback and listed below are excellent in my opinion,incidentally I should say also definitely will teach some great supplements for your needs.
Your own feedback and listed below are excellent in my opinion,incidentally I should say also definitely will teach some great supplements for your needs.
Phil Shawe, https://philshawe.wordpress.com/ | 04. října 2016
I have been reading out lots of your articles and i can claim pretty nice stuff. I will make sure to bookmark your blog..
Nice to be visiting your blog once more, it has been months for me. Well this article that ive been waited for therefore long. i want this article to finish my assignment within the faculty, and it has same topic together with your article. Thanks, nice share.
My friend mentioned to me your blog, so I thought I’d read it for myself. Very interesting insights, will be back for more!
Admiring the time and effort you put into your blog and detailed information you offer!..
I really enjoy reading and also appreciate your work.
This is such a great resource that you are providing and you give it away for free.
uali20
my site, http://www.tribecahairstudionyc.com | 10. ledna 2017
This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I love seeing websites that understand the value of providing a quality resource for free. It is the old what goes around comes around routine.
Your website is really cool and this is a great inspiring article.
I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful. Good day!
You know your projects stand out of the herd. There is something special about them. It seems to me all of them are really brilliant!
I think this is one of the most significant information for me. And i’m glad reading your article. But should remark on some general things, The web site style is perfect, the articles is really great : D. Good job, cheers
You have done a great job on this article. It’s very readable and highly intelligent. You have even managed to make it understandable and easy to read. You have some real writing talent. Thank you.
Love to read it,Waiting For More new Update and I Already Read your Recent Post its Great Thanks.
Thanks for sharing the post.. parents are worlds best person in each lives of individual..they need or must succeed to sustain needs of the family.
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface.
I read that Post and got it fine and informative.
Thanks for the valuable information and insights you have so provided here...
It is the intent to provide valuable information and best practices, including an understanding of the regulatory process.
Great tips and very easy to understand. This will definitely be very useful for me when I get a chance to start my blog
Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us
Hi buddies, it is great written piece entirely defined, continue the good work constantly.
Super site! I am Loving it!! Will return once more, Im taking your food likewise, Thanks.
I am genuinely thankful to the holder of this web page who has shared this wonderful paragraph at at this place
Hi there, I found your blog via Google while searching for such kinda informative post and your post looks very interesting for me
I learn some new stuff from it too, thanks for sharing your information.
All the contents you mentioned in post is too good and can be very useful. I will keep it in mind, thanks for sharing the information keep updating, looking forward for more posts.Thanks
uali20
tips ptd, https://tipslulusptd.wordpress.com/ | 04. února 2017
I have read your blog it is very helpful for me. I want to say thanks to you. I have bookmark your site for future updates.
uali20
BGASC, http://goldiracompaniescompared.com | 04. února 2017
I just couldn't leave your website before telling you that I truly enjoyed the top quality info you present to your visitors? Will be back again frequently to check up on new posts.
I love the way you write and share your niche! Very interesting and different! Keep it coming!
I admire this article for the well-researched content and excellent wording. I got so involved in this material that I couldn’t stop reading. I am impressed with your work and skill. Thank you so much.
Thank you for such a well written article. It’s full of insightful information and entertaining descriptions. Your point of view is the best among many.
Thanks for another wonderful post. Where else could anybody get that type of info in such an ideal way of writing?
Best work you have done, this online website is really cool with great facts.
1995 toyota 4runner car covers
1995 toyota 4runner car covers, https://www.carcover.com/toyota/4runner/1995.html | 06. března 2017
I did enjoy my visit to your website and to wish you the best of luck with it in the future.
Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?