Abraham Lincoln životopis

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2978 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 7369×

Příbuzná témataAbraham Lincoln životopis

Tento významný prezident ,ktorý bojoval za zrušenie otrokárstva v USA sa narodil roku 1809 v obyčajnom zrube v Kentucky. Mal chudobne detstvo a aj to ovplyvnilo jeho politické presvedčenie. Lincoln pochádzal z jednoduchých pomerov a v roku 1837 sa usadil ako právnik v Springfielde. V roku 1834 - 1842 bol členom zákonodarného zhromaždenia štátu Illinois a roku 1847 - 1849 poslancom kongresu vo Washingtone. Do politiky sa vrátil v 1856 ako jeden zo zakladateľov novej Republikánskej strany a v zmysle politiky svojej stany bojoval proti ďalšiemu rozširovaniu otrokárstva v Amerike. Keď však aj najvyšší federálny súd rozhodol o ústavnosti otroctva, stala sa spornou aj zákonnosť samej Republikánskej strany. V sporoch s demokratmi, ktoré nasledovali , Lincoln rozhodne obhajoval svoj názor , že otrokárstvo je morálna neprávosť a treba ho zrušiť. Týmto postojom si znepriatelil štáty Juhu ,ktorých hospodárstvo bolo založené práve na pracovnej sile otrokov. Lincolnovo zvolenie za prezidenta Spojených štátov amerických pomernou väčšinou občanov v 1860 bolo podnetom pre štáty Juhu ,aby sa odtrhli od USA a vytvorili Konfederované štáty americké. Toto odtrhnutie južných štátov a nekompromisný postoj prezidenta v otázke otrokárstva viedla 12.4.1861 k občianskej vojne. V nej sa bojovalo o viaceré závažné otázky, pričom jednou z nich bolo otroctvo. Bezprostrednou príčinou vojny bolo zvolenie Abrahama Lincolna za prezidenta. Pokúšal sa zastavit šírenie otroctva a dúfal v jeho postupný zánik aj na juhu. Južné štáty s tým nesúhlasili a jeden za druhým opúšťali Úniu ,aby vytvorili vlastnú alianciu zvanú Konfederácia s vlastným prezidentom Davisom Jeffersonom. Boj sa začal v apríli 1861.Armádu Konfederácie viedol schpný vodca generál Robert E. Lee. Armada Únie však bola početná a sever bol priemyselný ,takže mohol zásobovať vojsko ,kým hlavným výrobným odvetvím juhu bolo poľnohospodárstvo. Vojna bola neľútostná a v čase porážky Konfederácie v roku 1865 bola väčšia časť juhu zničená. Víťazstvo Únie viedlo k zrušeniu otroctva v Spojených štátoch ,ktoré však zostali rozdelené na sever a juh ešte veľa rokov. Vo vojne bolo zabitých vyše pol milióna Američanov a ešte viac ich utrpelo zranenia. V občianskej vojne po prvý raz hrali dôležitú úlohu železnice a vojnové železné lode. Vtom istom roku vyhlásil Lincoln zrušenie otroctva v Spojených štátoch amerických. Tým boli všetci otroci slobodní. No nespokojní boli otrokári ,ktorí prišli o svoje zisky z plantáží.

Licolnovi sa splnil jeho úmysel zrušenia otrokárstva. Za jeho vlády, ešte pred občianskou vojnou ,mohutnelo úsilie za zrušenie otroctva. K hnutiu ,ktoré viedli bieli Severania zo stredných vrstiev ,sa pripojili mnohí oslobodení otroci. Niektorí bojovali počas občianskej vojny v armáde Únie. Otroci utekali z juhu na sever ,kde ich čakala sloboda. Černoška Harriett Tubmanová sama utiekla a tajne sa mnohokrát vrátila na juh ,aby odtiaľ po železnici prepašovala černošských druhov na sever do bezpečia. Všetko bolo v najlepšom poriadku. Úspešne pokračovala takzvaná rekonštrukcia Juhu a táto rekonštrukcia sa skončila dohodou medzi demokratmi a republikánmi. Až keď Spojenými štátmi otriasla správa z 14. apríla 1865. Keď vo Fordovom divadle vo Washingtone kde sa Lincoln zúčastnil na predstavení sa mu do jeho prezidentskej lóže prikradol fanatik John Wilkes Booth ,herec ,ktorý podporoval v občianskej vojne južné štáty a šestnásteho prezidenta postrelil. Nasledujúci deň vo veku 55 rokov prezident zraneniam podľahol. Zistilo sa ,že Booth mal viacerých komplicov ,ktorí boli spolu s nim popravení.
Za jeho významné činy mu patrí čestné miesto v skalnej stene na vrchu Rushmore v Black Hills v Južnej Dakote v USA kde sú vytesané tváre ďalších významných prezidentov Georgea Washingtona , Tomasa Jeffersona a Theodora Roosevelta.

, | 20. listopadu 2008
ťž ýržýá
The magazine according to three settings are possible. The first known Windows phone 8.1 users already. It consists essentially of a black or white background and a background image, which is visible only through the tile. The latter corresponds to what is already known of the numerous screen shots of the first technical preview. A background image behind the tiles. The Livetile tiles are slightly transparent and free so the views of the background image. The third, new version, similar to the second version. The tile transparency is far stronger, so that the background image is much better.
Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?