1. svetová vojna

Kategorie: Dejepis (celkem: 1096 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 18775×

Příbuzná témata1. svetová vojna

1. Svetová vojna
Bola to imperialistická vojna medzi dvomi koalíciami kapitalistických velmocí (centrálnymi mocnosťami a Dohodou) a ich spojencami o novom rozdelení sveta. Bola dôsledkom krajného zostrenia rozporov medzi kapitalistickými mocnosťami v zápase o sféry vplyvu , kolónie ,zdroje surovín a odberateľov v období nastupujúceho imperializmu. Najhlbší rozpor sa pri tom vytvoril medzi záujmami GB , najstaršej kapitalistickej velmoci s najrosziahlejšou koloniálnou ríšou , a Nemecka , ktoré hospodársky predstihlo GB a chcelo na jej úkor rozšíriť svoje dosiaľ obmedzené koloniálne panstvo. Nemecko sa usilovalo o anexiu nových území pri svojich západných ,a najmä východných hraniciach , rozšírenie svojho vplyvu na Balkán a do oblasti Blízkeho a Stredného východu a o vybudovanie rozsiahlej koloniálnej ríše v Afrike , čím by dosiahlo postavenie hegemóna v Európe. Vládnuce nemecko-madarské kruhy v R-U si id víťaznej vojny po boku Nemecka sľubovali predovšetkým upevnenie svojej vnútropolitickej pozície , zastavenie odstredivých tendencií slovanských národov monarchie a získanie ďaľších území na Balkáne. Veľká Británia sa usilovala o porážku Nemecka- svojho hlavného konkurenta na svetových trhoch a hlavne nepriateľa britského koloniálneho impéria – a o rozdelenie tureckej ríše Francúzsko chcelo oslabiť postavenie Nemecka v Európe a získať hospodásky významné územia Alsaska-Lotrínska a Sárska. Cieľom cárskeho Ruska bolo vytlačenie nemeckého vplyvu z Turecka , ovládnutie čiernomorských úžin , oslabenie R-U pozíc na Balkáne a eventuálne získanie Haliča. Japonsko sa snažilo rozšíriťsvoj vplyv v Číne na úkor Nemecka .USA sledovaly predovšetkým záujmy svojich monopolov. Bezprostrednou zámienkou k rozpútaniu vojny sa stal atentát srbských nacionalistov na R-U následníka trónu 28. 6.1914 v Sarajeve. 28.7.1914 vyhlásilo R-U vojnu Srbsku. 1.8.1914 vyhlásilo Nemecko vojnu Rusku a 3.8. Francúzsku. 4.8. vypovedala GB vojnu Nemecku , 6.8. R-U Rusku a Srbsko Nemecku. 11.8. vyhlásilo francúzsko a 13.8. GB vojnu R-U. 23.8. vstúpilo do vojny na strane Dohody do vojny aj Japonsko. Nemci , ktorí chceli dosiahnuť bleskového víťazstva nad Francúzskom skôr , než sa zmobilizuje Rusko vpadli do neutrálneho Belgicka , prinútili F a GB vojská k ústupu a ohrozili Paríž. 5.9. sa rozpútala vojna na Marne. Postup Nemeckých vojsk bol zastavený a pohyblivá vojna sa zmenila na vojnu pozičnú.

K zastaveniu nemeckého postupu dopomohla ruská ofenzíva proti Nemecku vo východnom Pruzsku a proti R-U v Haliči.Zatiľ čo nemecká armáda odrazila Ruský útok pri Tannenbergu, , R-U vojská boli nútené ustúpiť z vých. Haliča a Bukoviny a Ruská armáda prekročila hranice Uhorska a postúpila až ku Krakovu. 29.10. 1914 vstúpilo do vojny na strane centrálnych mocností Turecko. Vytvorili sa fronty v Zakavkazku , Mezopotámii na vých. Hranici Sýrie a Palestíny. Nemecko rakúska ofenzíva v 1915 prelomila Ruské obranné línie v oblasti Tarnova – Gorlice. Rusko stratilo územie Haliča , Poľska a značné časti pobaltia, zachovalo si však bojaschopnosť a odrazilo Tureckú ofenzívu v Zakavkazku. 23.5. 1915 vstúpila do vojny na strane dohody Itália. Na západnom fronte sa udialo mnoho ťažkých bitiek , ktoré však nepriniesli výraznejšie zmeny v línii frontu.V Srbsku bolo R-U najprv porazené a do konca 1914donútené stiahnuť svoje vojská z celého Srbského územia. Až v priebehu nem- rak ofenzívy proti Srbsku v 1915, kedy sa k centrálnym mocnostiam pripojilo Bulharsko ( 11.10.) a bola zmarená takzvaná dardanelská operácia GB a F vojsk , ustúpila na ostrov Korfu. Súčasne R-U jednotky okupovali územie Čiernej Hory a časť Albánska.Dohoda potom upustila od priamich bojových akcií proti Carihradu , pripravovala však otvorenie nového frontu pri Solune apostupne naberala prevahu Tureckom v Malej Ázii a v Palestíne.Opakované pokusy nemeckých armád o prelomenie západného frontu , stabilizované od jesene 1914 , skončili neúspechom v bitke pri Verdune. A na Somme. . K nemeckému nezdaru prispela úspešná ruská ofenzíva v Haliči v 1916. 27.8.1916 vstúpilo do vojny po boku dohody Rumunsko. Jeho armáda bola však porazená nemeckými a R-U vojskami a do konca 1916 celé úazemie Rumunska okupovali centrálne mocnosti. Bezohľadná ponorková vojna , ktorou chcelo Nemecko poraziť britskú námornú blokádu , prispela k vstupu USA do vojny na strane Dohody. 6.4.1917. , ktorá tým získala ekonomicky významného spojenca. V 1917 zahájili brit. a F vojská na západnom fronte ofenzívu , ktorá však nepriniesla očakávané úspechy. V priebehu vojny postupne narastal odpor širokých más.proti imperialistickej vojne. Prejavoval sa väčšinou živelne, lebo väčšina sociálno demokratických strán v rozpore s uzneseniami posledných predvojnových kongresov II. Internacionály, ktorá podporovala vojnovú politiku nacionalistickej buržuázie. Výrazom snáh o sústreďovanie protivojnových síl v sociálnom hnutí sa staly zimerwalská -1915 a kientalská konferencia1916.

Revolučné protivojnové hnutie potom vyvrcholilo 1917 v Rusku za Únorovej revoúcie , po ktorej nasledoval faktický rozklad východného frontu , najmä za VOSR , ktorá bola príkladom revolučného východiska z imperialistickej vojny a významne ovpyvnila další priebeh 1. Svetovej. Vláda sovietskeho Ruska vyzvala bojujúce strany k zastaveniu bojov a uzavretiu spravodlivého mieru bez anexií a kontribúcií. Táto výzva bola však vládami imperialistických krajín odmietnutá. Koncom 1917 uzavrela sovietska vláda prímerie s centrálnymi mocnosťami a následne prijala ťažké podmienky brest-litevského mieru 3.3.1918 , aby mohla úspešne bojovať proti zahraničnej intervencii. Pozície dohodových armád na západnom fronte boli vkvětnu1918 posilené príchodom vojsk USA. 18.7.1918 začali hlavné ofenzívy Dohody na západnom fronte.17.9. na solúnskej a 24.10 na talianskom fronte. po kapitulácii Bulharska 29.9. a Turecka 30.10. sa zrútilo R-U 31.10 a rozpadlo sa na jednotlivé štáty. 3.11. bolo podpísané v Padove prímerie s R-U , 11.11.1918 v Compiegne sNemeckom , v ktorom 9.11. vypukla revolúcia. Mierové zmluvy s Nemeckom a jeho spojencami boli potom uzavrete na parížskej mierovej konferencii 1919 – 20. . svetovej sa zúčastnilo 38 štátov , počet mobilizovaných vojakov presiahol 70 mil. Mužov , z nich 10 mil. Padlo a 20 mil. Bolo zranených. Vojnové náklady prekročili 200 mld dolárov. Vojna sa skončila výťazstvom doohody , rozpadom R-U a tureckej ríše , pádom monarchie v Nemecku , oslobodením množstva národov a vznikom nástupníckych štátov ( Čsr , Juhoslávia , Poľsko , Maďarsko, Rakúsko ).

nice
kekso, | 18. května 2008
pekny članok...dakujem
, | 11. listopadu 2008
, | 27. května 2009
velmi mi pomohol akoze tento clanok k referatu z dejepisu velmi sa mi lubil a myslim ze z neho nedostanem iba + ale aj 1 veeeeeeeeeeelmi sa mi zisiel je to super stranka neviem sice ci ste ten clanok od niekal nestiahli ale necham to tak...Dakujem veeeeeelmi dakujem.
HHHHHHHHHHHH
HHHHHH, HHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH | 16. listopadu 2010
JJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJ B BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB BB BBB BBBB BB B BB B B B
, | 16. listopadu 2010
KOMORA
Thanks
Matthew, | 04. ledna 2011
ooooooo :] super .,, takze z Dj budem mat za bolrocnu pracu za *1* celkom fajn spracovane xD :]
AsharSeo
rhinoplasty sydney, http://goo.gl/vaFl9D | 03. října 2015
This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I've shared your site in my social networks! Language Of desire
I just wish to give an enormous thumbs up for the nice info you’ve got right here on this post. I will probably be coming back to your weblog for more soon what to text your ex girlfriend to get her back.
This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also,
I wish more authors of this type of content would take the time you did to research and write so well.
I just wish to give an enormous thumbs up for the nice info you’ve got right here on this post. I will probably be coming back to your weblog for more soon what to text your ex girlfriend to get her back. instagram likes http://socialgrand.com/buy-instagram-likes/
I just wish to give an enormous thumbs up for the nice info you’ve got right here on this post. I will probably be coming back to your weblog for more soon what to text your ex girlfriend to get her back.
We've been with this for two main several years currently along with I'm able to currently discover people planning a little more forward using this sort of identification. I like our operate!
very interesting blog thanks for share this with us.
alexa traffic, http://easyvisitors.com/ | 01. listopadu 2015
I really enjoy simply reading all of your weblogs. Simply wanted to inform you that you have people like me who appreciate your work. Definitely a great post.
well.For archetype if there is a bridal commemoration of http://www.midmos.com/load.asp your acquaintance again you can absolutely
This is great post.
cccam server, http://www.cccam.tv/ | 21. listopadu 2015
Bola to imperialistická vojna medzi dvomi koalíciami kapitalistických velmocí (centrálnymi mocnosťami a Dohodou) ...
A with low charges and low normal of schooling and B with excessive standard and high charges.
This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I've shared your site in my social networks! Language Of desire
It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I've read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it!
How do you make this kind of article, this was not just detailed it is also resourceful. Packers and Movers Chennai @ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-chennai/ Packers and Movers Thane @ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-thane/ Packers and Movers Navi Mumbai @ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-navimumbai/ Packers and Movers Ghaziabad @ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-ghaziabad/ Packers and Movers Faridabad @ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-faridabad/
I love this post. Keep on posting more like this. Packers and Movers Gurgaon @ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-gurgaon/ Packers and Movers Delhi @ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-delhi/ Packers and Movers Bangalore @ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-bangalore/ Packers and Movers Noida @ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-noida/
Very well written and explained. Enjoyed reading - Please visit for More information about - Packers and Movers Mumbai @ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-mumbai/ Packers and Movers Pune @ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-pune/ Packers and Movers Hyderabad @ http://www.expert5th.in/packers-and-movers-hyderabad/
thanks http://smartphonesunder10000.com/best-smartphones-under-10000-rupees/ http://smartphonesunder10000.com/best-smartphones-under-10000-rupees/
http://smartphonesunder10000.com/smartphones-under-15000/ http://smartphonesunder10000.com/smartphones-under-15000/ http://smartphonesunder10000.com/smartphones-under-15000/ http://smartphonesunder10000.com/smartphones-under-15000/http://smartphonesunder10000.com/smartphones-under-15000/http://smartphonesunder10000.com/smartphones-under-15000/
Amaze! I have been looking bing for hours because of this and i also in the end think it is in this article! Maybe I recommend you something helps me all the time? Here's it
I recently came across your blog and have been reading along. Nice blog. I will keep visiting this blog very often.
I am not sure where you’re getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for magnificent info I was looking for this info for my mission.
Good blog post. I want to thank you for interesting and helpful information and I like your point of view. Thank you!
I wanted to thank you for this excellent read!! I definitely loved every little bit of it. I have you bookmarked your site to check out the new stuff you post.
sudoku, http://sudokuaz.com | 29. ledna 2016
I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success in your business.
Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, let alone the content!
I always love reading your blog...I’ve bookmarked it so that I can come back and read it again and again. Once is not enough to process so much valuable information.
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking.
Sewa Mobil Surabaya
Sewa Mobil Surabaya, www.ankasarentcar.com | 01. února 2016
I loved what you've done here. The design is elegant, your content classy. Appreciate this post. i'm interested in your article Sewa Mobil Surabaya
komal
Sapna Rani, http://www.escortssouthdelhi.in/ | 12. února 2016
We just amaze to discover this awesome post and to read this interesting article.I never find a post like this.Thanks for share this with us.
I really glad to be here and to discover this amazing article,thanks for share this with us.We have been managing Sexy, Young and High Class Call Girls from most recent 15 years and giving 100% acceptable call girl service to our customers.
Thanks for share this with us.We have been managing Sexy, Young and High Class Call Girls from most recent 15 years and giving 100% acceptable call girl service to our customers.
Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and love learning more on this topic. If possible, as you gain expertise, would you mind updating your blog with extra information? It is extremely helpful for me. downloadtobehappy.net downloadtobehappy.net http://downloadtobehappy.net downloadallstuffs.com downloadallstuffs.com http://downloadallstuffs.com downloadmyfileshere.com downloadmyfileshere.com http://downloadmyfileshere.com bestdownloadablefreeware.ru bestdownloadablefreeware.ru http://bestdownloadablefreeware.ru downloadfrefilesofmine.com downloadfrefilesofmine.com http://downloadfrefilesofmine.com downloadallivegot.net downloadallivegot.net http://downloadallivegot.net liuhey.com liuhey.com http://liuhey.com youmaydownloadhere.net youmaydownloadhere.net http://youmaydownloadhere.net baseofdownloads.net baseofdownloads.net http://baseofdownloads.net microsoftoffice2010freedownload.com microsoft office 2010 free download http://microsoftoffice2010freedownload.com downloadutorrentformac.com download utorrent for mac http://downloadutorrentformac.com topdownloadsoftware.me topdownloadsoftware.me http://topdownloadsoftware.me downloadtopmods.ru downloadtopmods.ru http://downloadtopmods.ru iknowyoudownload.xyz iknowyoudownload.xyz http://iknowyoudownload.xyz warezblogger.xyz warezblogger.xyz http://warezblogger.xyz downloaditplease.me downloaditplease.me http://downloaditplease.me myfilesarefree.me myfilesarefree.me http://myfilesarefree.me top10downloadfreethings.com top10downloadfreethings.com http://top10downloadfreethings.com
this post is more appreciable, i like it. thanks for share this.
blog
Toom , http://bestdownloadablefreeware.ru | 08. dubna 2016
I was surfing net and fortunately came across this site and found very interesting stuff here. Its really fun to read. I enjoyed a lot. Thanks for sharing this wonderful information.
Moy nadpis
Afftor, http://avenirnextfreedownload.com | 18. dubna 2016
This article is simple to see without departing out any specifics and enjoy. Excellent work! You finished particular factors that were trusted there try this web-site . I discovered almost all individuals may accept your site and did a research about them.
downloadfrefilesofmine.com
Sega, http://downloadfrefilesofmine.com | 18. dubna 2016
That is really nice to hear. thank you for the update and good luck.
Nice Post
Radhika Madan, http://www.chamiya.in/ | 22. dubna 2016
i like it. thanks for share this stuff.
Packers and Movers in Hyderabad go to:- http://www.movers5th.in/packers-and-movers-hyderabad/ Packers and Movers in Bangalore go to:- http://www.movers5th.in/packers-and-movers-bangalore/ Packers and Movers in Pune go to:- http://www.movers5th.in/packers-and-movers-pune/ Packers and Movers in Gurgaon go to:- http://www.movers5th.in/packers-and-movers-gurgaon/
Packers and Movers Hyderabad go to:- http://www.moveby5th.in/packers-and-movers-hyderabad.html Packers and Movers Bangalore go to:- http://www.moveby5th.in/packers-and-movers-bangalore.html Packers and Movers Pune go to:- http://www.moveby5th.in/packers-and-movers-pune.html Packers and Movers Gurgaon go to:- http://www.moveby5th.in/packers-and-movers-gurgaon.html
Tubemate video downloader Tube mate video downloader Tubemate for PC Tubematevideodownloader Tubemate apk Tubemate for PC Tubemate for PC Tubemate for PC Tubemate video downloader Tube mate video downloader Tube mate video downloader Tube mate video downloader
If you love fashion and to be always stylish then you should check this out.Here are best fashionable dresses are waiting for you to be trendy.Thanks
You will find a lot of approaches after visiting your post. I was exactly searching for. Thanks for such post and please keep it up.
I'm not a connoisseur in this sphere, still it would be very interesting for me to read your blog posts about it. This article is a bit out of date, hope I'll be able to find your recent posts
Marne. Postup Nemeckých vojsk bol zastavený a pohyblivá vojna sa zmenila na vojnu pozičnú.
Your style is so unique compared to other people I have read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I'll just bookmark this blog.
I am genuinely pleased to read this website posts which consists of plenty of valuable data, thanks for providing these kinds of statistics.
melissak007
Melissa Kent, | 19. května 2016
Instagram is a social networking, videos and photographs sharing online service application, which provides its users to take pictures and videos and share them publicly or privately . Instagram makes business promotion very easy So https://buyfastlike.com/buy-instagram-followers/ & https://buyfastlike.com/buy-instagram-likes/
All you share with us is up to date and quite informative, i would like to bookmark the page so i can come here again to read you, as you have done a wonderful job
i would like to bookmark the page so i can come here again to read you, as you have done a wonderful job
You will find a lot of approaches after visiting your post. I was exactly searching for. Thanks for such post and please keep it up
Ashar Seo
sg investigates, http://www.sk.com.sg | 04. června 2016
You will find a lot of approaches after visiting your post. I was exactly searching for. Thanks for such post and please keep it up
Ashar Seo
sg investigates, http://www.sk.com.sg | 08. června 2016
I wanted to thank you for this excellent read!! I definitely loved every little bit of it. I have you bookmarked your site to check out the new stuff you post
You will find a lot of approaches after visiting your post. I was exactly searching for. Thanks for such post and please keep it up
Send Rakhi to India
Send Rakhi to India, http://www.sendeliterakhitoindia.com/ | 15. června 2016
Thanks for this articles. You have provided nice information. Rakhi Gift Hampers @ http://www.sendeliterakhitoindia.com/rakhi-gift-hampers.php Kids Rakhi @ http://www.sendeliterakhitoindia.com/kids-rakhi.php Designer Rakhi @ http://www.sendeliterakhitoindia.com/designer-rakhis.php
We've been with this for two main several years currently along with I'm able to currently discover people planning a little more forward using this sort of identification. I like our operate
Your blog provided us with valuable information to work with.Each & every tips of your post are awesome. Thanks a lot for sharing. Keep blogging.
dcdddc
ffff, lunareclipse2016live.com | 25. června 2016
admin
http://lunareclipse2016live.com
adsdfdf, | 25. června 2016
admin hello
sss
sss, http://lunareclipse2016live.com | 25. června 2016
ssss
If you love fashion and to be always stylish then you should check this out.Here are best fashionable dresses are waiting for you to be trendy.Thanks
Packers and Movers Gurgaon Movers and Packers in Gurgaon http://www.movers5th.in/packers-and-movers-gurgaon/ Packers and Movers in Gurgaon Movers and Packers Gurgaon
Packers and Movers Bangalore Movers and Packers in Bangalore http://www.movers5th.in/packers-and-movers-bangalore/ Packers and Movers in Bangalore Movers and Packers Bangalore
Packers and Movers Pune Movers and Packers in Pune http://www.movers5th.in/packers-and-movers-pune/ Packers and Movers in Pune Movers and Packers Pune
Packers and Movers Pune Movers and Packers in Pune http://www.moveby5th.in/packers-and-movers-pune.html Packers and Movers in Pune Movers and Packers Pune
A good blog always comes-up with new and exciting information and while reading I have feel that this blog is really have all those quality that qualify a blog to be a one
If you love fashion and to be always stylish then you should check this out.Here are best fashionable dresses are waiting for you to be trendy...
Each time I used to always check blog posts within the first hours in the break of day, because I like to get information increasingly more.
The Digital Centre, http://www.thedigitalcentre.com.au/sitemap/ | 19. července 2016
Your blog provided us with valuable information to work with.Each & every tips of your post are awesome. Thanks a lot for sharing. Keep blogging.
jackrobin
more information, https://www.tfaforms.com/432563 | 19. července 2016
You’ve done your best, with so much class. If wanted to know more about green smoke reviews, than by all means come in and check our stuff sexy club flyers
I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work! best stocks to day trade
On my website you'll see similar texts, write what you think. travel nursing companies
Great Information sharing .. I am very happy to read this article .. thanks for giving us go through info.Fantastic nice.
A good blog always comes-up with new and exciting information and while reading I have feel that this blog is really have all those quality that qualify a blog to be a one
Your own feedback and listed below are excellent in my opinion,incidentally I should say also definitely will teach some great supplements for your needs every
I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work! best stocks to day trade
ou are going to be astounded to discover that there are many internet websites online, exactly where a single can find custom-made defensive get more info
cccam server, http://www.sat-gold.com/ | 24. července 2016
Make the most of mainly premium substances - you will find him or her for...
Your own feedback and listed below are excellent in my opinion,incidentally I should say also definitely will teach some great supplements for your needs every
ou are going to be astounded to discover that there are many internet websites online, exactly where a single can find custom-made defensive get more info as example
Your own feedback and listed below are excellent in my opinion,incidentally I should say also definitely will teach some great supplements for your needs
I need to get what i want so it is the best to creat glad site like you additionally i can compose great subject and give numerous things about the life and books
I just want to mention I am newbie to blogs and certainly liked your website. Most likely I’m going to bookmark your website
Mansi Kher, http://www.mansikher.in/ | 30. července 2016
I have been reading out lots of your articles and i can claim pretty nice stuff. I will make sure to bookmark your blog.
Priya Sen, http://www.priyasen.in/ | 30. července 2016
I love looking at your websites. Thanks!
I appreciate you sharing this blog.Really looking forward to read more...
I was so amazed to see this much beautiful information and delighted so much to be here. Thanks for provide this interesting article.
Albert, | 09. srpna 2016
I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work! best stocks to day trade http://crackerpie.net/dragonsoul-v2-4-apk-for-android/ http://richswaggers.com/five-most-expensive-accidents-in-history/ http://apsforpc.com/2016/08/02/download-snakes-vs-tanks-for-pc-windowsmac http://appspc.net/guild-of-honor-pc http://www.pcappguide.com/pokemon-go-pc http://pcappsmarket.com/real-car-driving-full-for-pc-windows-and-mac http://devfilescloud.com http://usercloud.net/
local seo services, http://www.dpreview.com/members/4004177244/overview | 16. srpna 2016
Your own feedback and listed below are excellent in my opinion,incidentally I should say also definitely will teach some great supplements for your needs.
sssm id
sssm id, http://www.sssmid.co.in/ | 26. srpna 2016
How To Find Samagra Id No, Samagra Family Id, sssmid no Sssm Id No, sssmid no Sssm Id Education Portal, Samagra Siksha Portal, MPONLINE
Your own feedback and listed below are excellent in my opinion,incidentally I should say also definitely will teach some great supplements for your needs.
loft conversions london, http://www.smalofts.co.uk/ | 07. září 2016
I cherish the way you compose and share your specialty! Exceptionally fascinating and distinctive! Keep it coming!
Monika Shaw
Monika Shaw, http://www.monikashaw.in/ | 08. září 2016
I am different from other mumbai escorts girl. I am the best independent escorts in mumbai because of my escort and call girls ...
Tashu Sharma
Tashu Sharma, tashusharma.in/ | 08. září 2016
if you are feeling bored and want some fun with a sexy and beautiful lady so i am juhi oberoi mumbai escorts girl available for mumbai escorts service.
Hi Friends, I am Ashana from mumbai City, Mumbai Escorts Services young girl, I am 23 year a VIP female and I am doing working displaying in Mumbai and I ...
thank you very much
red ball 4, http://redball4games.com | 12. září 2016
Nice information. Thanks for sharing this article. It helps me much :) Please keep sharing us the latest information
Thank
ninjago games, http://www.ninjago-games.net | 12. září 2016
You need to kill time, you need entertainment. Refer to our website. hope you get the most comfort.
thnak you
geometry dash 2.0, http://geometrydash20.com | 12. září 2016
Thanks you for sharing
I have been reading out lots of your articles and i can claim pretty nice stuff. I will make sure to bookmark your blog..
www.loftplanreviews.co.uk, http://www.loftplanreviews.co.uk/ | 09. října 2016
I truly like your interpretation of the issue. I now have an unmistakable thought on what this matter is about..
loftplan, http://www.loftplanreviews.co.uk/ | 09. října 2016
Much thanks for this helpful article. I like it.
This is an incredible rousing article.I am essentially satisfied with your great work.You put truly exceptionally accommodating data. Keep it up. Continue blogging. Hoping to perusing your next post.
Car rental st lucia, http://www.costless-rentacar.com/ | 20. října 2016
Much thanks to you so much Love your web journal..
Are you currently searching for ways to get popularity promptly? You merely need to Buy Facebook Followers to become well known online.
http://www.milanslimos.co.uk/, http://www.milanslimos.co.uk/ | 03. listopadu 2016
I truly thank you for the profitable data on this incredible subject and anticipate more extraordinary posts. Much appreciated for getting a charge out of this magnificence article with me. I am valuing it all that much! Anticipating another extraordinary article. Good fortunes to the creator! All the best!
Good post but I was wondering if you could write a litte more on this subject? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further. Appreciate it!
You can be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will often come. Thanks
I think I have never seen such blogs ever before that has complete things with all details which I want. So kindly update this ever for us.
I high value this post. It's elusive the great from the awful in some cases, yet I think you've nailed it! would you brain redesigning your website with more data.
Excellent post, went ahead and bookmarked your site. I can’t wait to read more from you.
impressed that there is so much information about this subject that have been uncovered and you’ve done your best, with so much class. If wanted to know more about green smoke reviews, than by all means come in and check our stuff
SABT PARSE
SABT PARSE, http://sabt123.com | 23. listopadu 2016
ثبت شرکت ثبت شرکت ثبت شرکت طراحی سایت ثبت شرکت ثبت شرکت طراحی سایت طراحی سایت ثبت شرکت ثبت شرکت
A very useful kind for example. Very interesting reading article.I thank you for his efforts to write this great product.
This post is really astounding one! I was delighted to read this, very much useful. Many thanks
Games
Oanh, http://friv100play.net/ | 08. prosince 2016
Thank you so much for commenting, it is lovely and really makes my day! zoxy games | friv10 | friv games | friv 100 agar.io games
Games
Oanh, http://friv100play.net/ | 08. prosince 2016
Thank you so much for commenting, it is lovely and really makes my day! wheely 8 games | zoxy | twizlgames | papalouie
Marble India
Marble India, http://graavaa.com/collections/ | 10. prosince 2016
Hey,This is a very nice post and vrey interesting.it is real quality writes as offered on this post.
Luxury Escape
Luxury Escapes, http://www.luxuryescapes.in/ | 11. prosince 2016
Such a very useful article. Very interesting to read this article.I would like to thank you for the efforts you had made for writing this awesome article.
Girls Go Games , http://gggcom.net/ | 16. prosince 2016
You raise the bar. GGG | moto x3m 3 | limaxio | gold miner game | happy wheels games
Yepi, | 16. prosince 2016
Yepi, http://yepigames.org/ | 16. prosince 2016
This is so great I don’t need to make any revisions to it at all. Friv Yepi Troll Face Friv1000
huyen le
zoxy , http://zoxy.name/ | 21. prosince 2016
Thank for sharing!Great! please keep! Feel free to visit my website! the best free online games for you! funny game wormaxio, game wheely 8 | Games for kids at zoxy | kizi games Much fun! I hope you guys have enjoyed it! Much fun
slither io
slither io, http://slitherio-o.com | 22. prosince 2016
if you like click to play this games slither io
wingsio
wingsio, http://wingsio0.com | 22. prosince 2016
let's play games wingsio and more
I really appreciate this wonderful post that you have provided for us. I assure this would be beneficial for most of the people...
UFC 207 live streaming
UFC 207 live streaming, http://ufcfight.us/ | 25. prosince 2016
That is really fascinating, You’re an excessively skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to in the hunt for extra of your magnificent post. Additionally, I’ve shared your website in my social networks! http://ufcfight.us/ http://ufc-207live.us http://nunesvsrouseylivestream.us/ http://ufc207livestreaming.us/ http://ufc207live.online/ http://ufc207.online/
Nunes vs Rousey Live stream
Nunes vs Rousey Live stream, http://ufcfight.us/ | 25. prosince 2016
Nunes vs Rousey Live stream
UFC 207 live streaming
UFC 207 live streaming, http://ufc-207live.us | 25. prosince 2016
UFC 207 live streaming
Nunes vs Rousey Live stream
Nunes vs Rousey Live stream, http://nunesvsrouseylivestream.us/ | 25. prosince 2016
Nunes vs Rousey Live stream
UFC 207 live streaming
UFC 207 live streaming, http://ufc207livestreaming.us/ | 25. prosince 2016
UFC 207 live streaming
UFC 207 live online
UFC 207 live online, http://ufc207live.online/ | 25. prosince 2016
UFC 207 live online
Games
gia bao , http://friv100play.net/ | 30. prosince 2016
I liked it so much and very interesting, too! Thanks for sharing the experience. Wonderful post, really great tips and advice. friv 3 friv 4 kizi 2
I really love going here to your site because I always had fun reading your amazing articles and not just that but at same time I learn valuable and useful information!
isometric equipment, http://1repgym.com | 10. ledna 2017
Please do notify me for more post. I am glad I came here.
thesupplementreviews
Top 10 Brain Supplements, http://thesupplementreviews.org/ | 10. ledna 2017
I performing power mainly about it and really preferred understanding more on this issue make a change
thanks for providing nice guide.
Hi ! First of all, thank you very much for sharing this wonderful blog! I would also thanks for your great effort writing this valuable blog. I always have fun reading all your interesting articles.. Keep on posting!
chickencoopproduct
chicken coop supplies, http://chickencoopproducts.com | 16. ledna 2017
Extremely aspect effects and ideas
This is really great information, it encourage me to do better in this field..
visit site, https://www.30minutehit.com/ | 16. ledna 2017
I have heard a lot of good reviews about your website. That’s why I came here.
It needs wonderful and efficient content
AS, | 21. ledna 2017
ETWTTT
Interesting post. I Have Been wondering about this issue, so thanks for posting. Pretty cool post.It 's really very nice and Useful post.Thanks
What a good and valuable blog you have here. Please update it more often coz this topic is one of my interest. Thanks and have a blissful day!
Very good thoughts! I absolutely love your well written article! Thanks..
I want to say thank you for the nice info you've got right here on this post. I am happy when reading your article with updated information! Thanks allot and hope that you will post more site that are related to this subject.
I am looking for and I worth to make a aspects and places
thanks for provising valualble content.
thanks for provising valualble content.
vancouver kickboxing for women, https://www.30minutehit.com/ | 04. února 2017
I will surely introduce your website to all of my colleagues.
lotto, http://thelottolife.com/ | 05. února 2017
I think this might be the greatest article you have written.
Thank you for writing this incredible blog. It cheers me up and gives food for thought.
I have read your excellent post. This is a great job. I have enjoyed reading your post first time. I want to say thanks for this post. Thank you...
libidodrops
visit website, https://www.libidodrops.com/ | 12. února 2017
This was usually wonderful every situations launched was great
chiropractorsyracuse
holistic doctor syracuse ny, http://chiropractorsyracuse.net | 16. února 2017
I just have a look at your site and I think it is absolutely pleasant and significant
Thank you for this amazing article. I look forward to reading more.
I’ll be visiting your site again to gather some more valuable information. You truly did a good job!
I admire this article for the well-researched content and excellent wording. I got so involved in this material that I couldn’t stop reading. I am impressed with your work and skill. Thank you so much.
bercuti
bercuti, http://bercuti.my/ | 19. února 2017
You have a real ability for writing unique content. I like how you think and the way you represent your views in this article. I agree with your way of thinking. Thank you for sharing.
junx, http://junxclothing.com | 22. února 2017
Great article as always. I don’t usually comment , however I have been consuming your data for sometime now and this article came at an ideal time.
This is an awesome post. Thanks so much for pointing me in the right direction. Thanks again and really appreciated all of your help!
plyojam
plyometric movements, https://www.plyojam.com/ | 25. února 2017
Its excellent significant information and facts you spread
chiropractorsyracuse
applied kinesiology, http://chiropractorsyracuse.net | 01. března 2017
You will find out a lot of methods after going to your publish
thesupplementreviews
legal steroids, http://thesupplementreviews.org/ | 07. března 2017
This fact or products are an eye-catching outcomes useful needed information that is excellent
No doubt why you get so many blog comments.
Ricky Mataka Commercify, http://www.commercify.org | 07. března 2017
I am having a great time reading your articles. It was a great read.
Thank you for sharing this wonderful blog post, I loved it! Fantastic job on this post! I look forward to reading more from you!
Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?